Mahle’de uzlaşı sağlanamadı, grev kararı asıldı

0 452
image_pdf

İzmir ESBAŞ’ta kurulu Mahle fabrikasında toplusözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine Birleşik Metal-İş üyesi işçiler grev kararı astı

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Ege Serbest Bölge’de (ESBAŞ) kurulu Almanya merkezli piston üreticisi Mahle’nin fabrikasında patron ile yetkili DİSK/Birleşik Metal-İş arasındaki toplusözleşme görüşmelerinde ve arabulucu aşamalarında anlaşma sağlanamadı.

550 işçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşmelerinde sendika maaş ve sosyal haklarda %30 zam ve yılda üç defa gıda yardımı talep etti. Mahle patronu ise %23 zam önerisinde bulunup, gıda yardımını reddetti.

Anlaşma sağlanamaması üzerine Mahle işçileri, sabah saatlerinde fabrikanın girişinde bir araya gelerek kapıya grev kararını astı.

Fabrika içinde bir de yürüyüş yapan işçiler, insanca yaşam taleplerini Türkçe ve Almanca olarak dövizlere taşıdı. Yürüyüşte “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Asla teslim olmayacağız” sloganları atıldı.

İşçilere bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, fabrikanın tapusunu değil, maaşlarının yoksulluk sınırının üstüne çıkmasını istediklerini söyledi.

Sendika, 60 günlük yasal sürenin dolmasının ardından greve çıkabilecek.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.