Erdoğan’dan yargıya: Sizden izin mi alacağız? Size niye maaş veriyoruz?

0 362
image_pdf

Saray düzenlenen sempozyumda konuşan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör “hukukun üstünlüğü” vurgusu yaparken, Erdoğan ise “Danıştay’dan izin alacaksak o zaman ben bu makamda durmayayım” diye tepki gösterdi, “Devlet size bu maaşları yan gelip yatın diye ödemiyor ki” diye tehdit etti

MHP’ye yakınlığıyla bilinen Türk Eğitim-Sen’in açtığı dava sonucunda aldığı “öğrenci andı” kararıyla, AKP ile MHP arasında yaşanan uyuşmazlığın gerilim haline dönüşmesine yol açan Danıştay’ın Saray’da yapılan “Şura-yı Devlet’ten Danıştay’a Uluslararası Sempozyumu” başlıklı etkinliği Tayyip Erdoğan’ın tepki konuşmasına sahne oldu.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, dikkat çekici bir biçimde “Danıştay’ın faaliyetlerinde tabi olduğu tek ilke kuşkusuz hukukun üstünlüğüdür. Unutulmamalıdır ki, hukuki güvenlik ilkesi, hukukun üstünlüğünün temel unsurlarındandır” dedi.

Güngör’ün ardından söz alan Erdoğan ise İzmir Limanı ve öğrenci andı kararları üzerinden Danıştay’a tepki gösterdi. İzmir Limanı’nı özelleştirme kararını Danıştay’ın iki yıl beklettiğini, bunun üzerine limanı alacak ismin vazgeçtiğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye 1 milyar dolar zarar etti. Bunun hesabını kim verecek?” dedi.

Türkiye’nin 24 Haziran seçimlerinden sonra yeni bir yönetim modeline geçtiğini hatırlatan Erdoğan, açık açık tek adam rejimine uygun hareket edilmesi talimatı verdi:

5 yılda ant ile ilgili karar veriyor Danıştay. 2013’ten 2018’e kadar neredeydiniz? 2018’e kadar niçin acaba bu konuda bir karar verilmedi de şimdi veriliyor? Şimdi mi aklınıza geldi?

Bazı uygulamalar görüyorum ki çift başlılık değil, hatta hatta çok başlılığa giden bir süreç var. Bazı kavramların tanımında zorlanıyorum. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı nasıl demokrasinin olmazsa olmaz şartı ise jüristokrasi de aynı derecede büyük bir tehdittir.

Yargı gelsin o zaman idare görevini de üstlensin. Yerindelik yetkisini de yargı kendinde kullanıyor. Böyle bir şey olamaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ilgili de Danıştay’dan da izin alacaksak o zaman ben bu makamda durmayayım, çekiyim gideyim.

Kusura bakmayın yanımda bunca hukukçu var. Bunlara bu devlet niye bu maaşları ödüyor? Gelip yan gelip yatın diye ödemiyor ki.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.