M. ENDER ÖNDEŞ’İN YÜKSEK BİR GÖNÜL MAKAMINA ŞİİR KİTABI ÇIKTI

0 348
image_pdf

Gazeteci ve yazar Muharrem Ender Öndeş’in Yüksek Bir Gönül Makamına adlı şiir kitabı raflardaki yerini aldı. Öndeş, şiirlerin belli bir birikimin dışa vurumu olduğunu söyledi.

Gazeteci ve yazar Muharrem Ender Öndeş’in Öteki Yayınevi’nden çıkan Yüksek Bir Gönül Makamına şiir kitabı raflardaki yerini aldı. Öndeş, 38’incisi düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’nda 10 Kasım’da Öteki Yayınevi’nin standında düzenlenecek imza etkinliğinde okurlarıyla bir araya gelecek. Kitabın biraz karmaşık bir yapısı olduğunu belirten Öndeş, uzun ve emek isteyen bir sürecin sonunda hazır hale geldiğini söyledi.

  • BEN BİR DEVRİMCİ SOSYALİSTİM

Uzun süredir kitap üzerinde çalıştığını ifade eden Öndeş, bazı şiirlerinin daha önceden edebiyat dergilerinde yayınlandığını aktardı. Özellikle 1990’lı yıllara ait olan şiirleri bir araya getirdiğini sözlerine ekleyen Öndeş, “Ortaya bu kitap çıktı. Kendimi bildim bileli yazı yazıyorum. Eğer kendim üzerine bir tanımlama yapmam gerekirse, öncelikle devrimci, sosyalist olduğumu ve nihayet ‘Yazı yazan bir adam’ olduğumu söylerim. İçimde biriken şeyler kendisine nasıl bir yol buluyorsa, öyle dışarıya çıkıyor. Bu bir süreçte şiir olabiliyor, bir başka süreçte öykü, roman ve başka bir durumda da politik köşe yazıları ve hatta haber olabiliyor. Hiçbiri bir diğerinden daha değerli gibi gelmiyor bana. Politik yazılarda da aynı sorumluluğu hissediyorum, şiirde de. Kitapseverler, biraz karmaşık ve kapalı denebilecek kitabın başlangıcında biraz zorlansalar da, sonlara doğru daha eğlenceli şeylerle karşılaşacak. Sonucu da hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

  • CUMARTESİ ANNELERİ’NE ŞİİR 

Yaşam sürecinin yarattığı birikimde ölümler, acılar ve yitirdiği arkadaşlarının olduğunu dile getiren Öndeş, politik görüşlerinin doğal olarak her yazdığı metne sızdığını söyledi. Öndeş, “Cumartesi Anneleri’ne ithafen yazılmış şiirlerim var. ‘Oğlumu İstiyorum’ şiiri Berfo Ana için. Kimi zaman bu şiirler Cumartesi Anneleri’nin eyleminde anonim olarak okunuyor. Bu şekilde anonim olarak okunmasından şikayet etmiyorum, mutluluk duyuyorum” dedi.

Kitabında 1979 yılında Manisa Saruhanlı’da vurulan arkadaşı Halil Ducan için bir şiir yer verdiğini kaydeden Öndeş, “O, kuralları ihlal eden, dalgacı ve otorite tanımayan bir çocuktu. Doğal olarak kendi anlatımını buldu orada” diye konuştu.

  • KENDİNE GÖRE KODLAR

Öykü ve romanda durumun biraz daha farklı olabileceğini ancak şiirin çok daha dolaylı ve karmaşık bir yol izlediğini belirten Öndeş, bu anlamda insanın dünya görüşünün de bu karmaşık yollardan geçerek okura ulaştığını belirtti. Okurlarla buluşmak için heyecanla beklediğini ifade eden Öndeş, “Kitabı eline alana tanrı yardım etsin. Okuyucu için zor olabilir, çünkü kendine göre kodları var” diye belirtti.

MA / Mehmet Halit Çetinbaş

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.