Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevleri sonlandırıldı: “Her şey çok güzel olacak”

0 269
image_pdf

Abdullah Öcalan’ın çağrısı sonrası Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı. Güven ilk mesajında “Bugünden itibaren her şey çok güzel olacak” derken, ardından HDP’li vekillerin Güven adına yaptığı açıklamada “Direnişimiz amacına ulaşmıştır” denildi. Eylemlerini sonlandıran mahpuslar da direniş sonucu tecridin kırıldığını kaydetti

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısından sonra Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı.

İlk açıklama mahpuslardan geldi ve Öcalan’ın çağrısı doğrultusunda süresiz dönüşümsüz açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sonlandırıldığı kaydedildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, PKK ve PAJK’li mahpuslar adına Deniz Kaya tarafından yapılan açıklamada, direniş sonucunda tecridin kırıldığı belirtilerek “Tecride karşı direnişimizde bu mücadelemize en büyük desteği veren tutsak analarına ve barış annelerine saygılarımızı iletiyor, gösterdikleri direnişten onur duyduğumuzu, tüm yaşamımızda onlara layık olmaya çalışacağımızın sözünü veriyor, hepsinin ellerinden hürmetle öpüyoruz. Direnişimize destek veren halkımıza, Türkiye halklarına, demokrasi güçlerine, insan hakları örgütlerine, hukuk kurumları ve barolara, sivil toplum kuruluşlarına, tüm siyasi çevrelere ve dünyanın her tarafında destek veren demokrasi güçleri ve aydınlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz” denildi.

Güven’den ilk mesaj: “Her şey çok güzel olacak!”

DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, kızı Sabiha Temizkan, Barış Anneleri ve tecride karşı yaşamına son veren Zülküf Gezen’in annesi Havva Gezen ile birlikte Öcalan’ın mesajını izledi.

Jinnews’in haberine göre, Öcalan’ın çağrısının ardından yaptığı ilk açıklamada Güven, “Annelerin ellerinden öpüyorum. Zafer Kürt halkınındır. Sayın Öcalan’ın sesi çıktı, artık Ortadoğu coğrafyası bahardır. Bugünden itibaren her şey çok güzelolacak” ifadelerini kullandı.

“Direnişimiz amacına ulaşmıştır”

Öcalan’ın çağrısının ardından açlık grevinde olan HDP’li vekiller Tayip Temel, Dersim Dağ ve Murat Sarısaç da Leyla Güven’in mesajını açıkladı. HDP Diyarbakır il binasında düzenlenen basın toplantısında, açıklama Tayip Temel tarafından okundu.

Temel, Leyla Güven’le başlayan ve 4 bin tutuklunun katılımıyla devam eden açlık grevi ve 30 tutuklunun sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin, Öcalan’ın çağrısı üzerine bugünden itibaren sona erdiğini söyledi.

Leyla Güven’in mesajında ise “Bu sorumlulukla ve bilinçle hareket edeceğime söz verirken, bugünden itibaren başlatmış olduğum açlık grevi eylemimi sonlandırıyorum. Belirtmek isterim ki açlık grevi direnişimiz amacına ulaşmıştır. Ancak tecride karşı direnişimiz ve toplumsal barış için mücadelemiz her alanda sürecektir. Bu mücadelenin varması gereken yer onurlu bir barıştır” ifadeleri yer aldı.

Güven hastaneye kaldırıldı

Açlık grevi eylemini sonlandırdığına dair yapılan açıklamanın ardından Leyla Güven hastaneye kaldırıldı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Bağcılar mahallesindeki evinden tekerlekli sandalye ile sağlık ekipleri eşliğinde çıkarılan Güven, ambulansa bindirilmeden önce kısa bir açıklama yaptı.

Bugüne kadar ilgi gösteren, katkı sunan herkese teşekkür eden Güven, “Bu kolektif bir direnişti. Bu direnişle Türkiye halkları kazandı, demokrasi kazandı. Sayın Öcalan’ın sesinin dışarı çıkması Türkiye’nin demokrasisi ve Ortadoğu’nun barışı için çok önemliydi. Keşke hiçbir kayıp olmadan başarsaydık ama yüreğimiz buruk. Ama gerçekten direniş kazandı, zindanlar kazandı” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.