KESK İstanbul: “Mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz”

0 412
image_pdf

KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun KHK’lerle işinden ihraç edilen kamu emekçilerinin işine geri iade edilmesi için gerçekleştirdiği eylemde “İhraç edilen ve açığa alınan tüm üyelerimiz görevlerine dönene kadar mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” denildi

KESK İstanbul Şubeler Platformu, haksız ve hukuksuz bir şekilde KHK’lerle işinden ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri iade edilmesi için Beşiktaş’ta eylemdeydi.

Çarşı içindeki kartal heykeli önünde bir araya gelen kamu emekçileri “KHK’ler gidecek biz kalacağız” pankartı açarken, sık sık “İşimizi geri alacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “AKP’nin memuru olmayacağız” sloganları attı.

Basın metnini KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Zeliha Baksi okudu.

“Tek adam rejimi istikrar getirmez”

Ekonomi ve dış politikayı “tek adam”a bağlayan sistemin istikrar ve güvenlik getirmeyeceğini belirtti. AKP’nin baskıcı, ırkçı ve gerici “tek adam rejimi”ni fırsat bilerek ilan ettiği OHAL’le yapılandırmaya gittiği vurgusunu yapan Baksi, “OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerle 130 bini aşkın fişleme, kurum kanaati, sosyal medya paylaşımları, sendika üyeliği bahanesiyle suç sayılmayacak gerekçelerle kamudan ihraç edilmiş, hukukun temel ilkeleri aylaklar altına alınmıştır. İhraç edilen arkadaşlarımızla ilgili ortaya somut bir suçlama veya kanıtın konulmamış olması yaşanan ihraçların tamamen siyasi tasarruflarla yapıldığını açığa çıkarmaktadır” dedi.

“Diz çökmeyeceğiz”

AKP’nin belirlediği sınırlar içerisinde olmayan herkesin OHAL sürecinde hedef haline getirildiğini hatırlatan Baski, “Gelinen aşamada iktidarın antidemokratik uygulamaları karşısında diz çökmeyen kesimlerin ihraçlarla tehdit edilerek, korkutulmaya ve sindirilmeye çalışılması kabul edilemez” dedi

Masa başında intikam hırsıyla alınan karalara karşı en güçlü yanıtı dayanışma gücüyle vereceklerini söyleyen Baksi, sözlerinin devamında “Bugün asla kimsenin önünde diz çökmeyeceğimiz, hiçbir zaman mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yöneticilerimiz de suçlu değil, sendikal ve örgütlü olmanın gereğini yerine getiren kamu emekçileri mücadelesinin onurudur” ifadelerini kullandı.

“Mücadeleye kesintisiz sürdüreceğiz”

KESK olarak hukukun temel ilkelerini ayaklar altına alan ve KHK listelerini oluşturanların peşini bırakmayacaklarını aktaran Baksi, “İhraç edilen ve açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.