KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

0 518
image_pdf

Polis takibinde olan 45 yaşındaki Talat Türkoğlu 29 Mart 1996 tarihinde annesini ziyaret etmek için otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye gitti. 1 Nisan 1996 tarihinde de İstanbul’daki evine dönmek üzere Edirne’den yola çıktı ve kendisinden bir daha haber alınamadı.

Türkoğlu Ailesinin, İnsan Hakları Derneği’nin ve Af Örgütü’nün ilgili tüm kurumlar nezdindeki girişimleri sonuçsuz kaldı. Hükümet yetkilileri Türkoğlu Ailesi’nin iddialarının tamamen asılsız olduğunu söyledi. Talat Türkoğlu’nun gözaltına alındığı kabul edilmedi.

AİHM’e taşınan davada Türkiye etkili bir soruşturma yapmadığı ve Talat Türkoğlu’nun yaşama hakkını korumaya yönelik yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle mahkûm oldu. Bugüne kadar iç hukuktaki girişimlerinden sonuç alamayan aile 18 Ağustos 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

732. haftamızda Ziyneti Türkoğlu’nun bıraktığı yerden, çocuklarıyla birlikte “Talat Türkoğlu’na ne yaptınız bilmek istiyoruz, faillerin cezalandırılmasını istiyoruz” ısrarına eşlik edeceğiz.

Sizi de kırmızı bir karanfille sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.