Kanarya Mahallesi sakinleri: Sonuç alınana kadar evlerimize gitmeyeceğiz

0 397
image_pdf
 Kanarya’da bir çocuğun cinsel istismara maruz kalmasına tepki gösteren mahalle sakinleri, “Biz devletin tecavüz faillerini korumasını istemiyoruz. Zaten Türkiye’nin adaletine olan inancımız yok. Bir sonuç alınana kadar evlerimize gitmeyeceğiz” dedi.
İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde Pazartesi günü, küçük bir çocuğun cinsel istismara maruz kalmasına yönelik tepkiler dinmiyor.
5 gündür mahallede, “Kanarya uyuma çocuğuna sahip çık”, “Susma haykır, istismara hayır” sloganlarıyla yürüyen mahallelinin eylemi gece geç saatlere kadar devam ediyor.

‘SOKAKLARA ÇIKARAK DUYURDUK’ 
Mahalle sakinlerinden Zeynep Gönültaş, çocuğun cinsel istismara uğradığını öğrendiğinde bu duruma tahammül edemediğini belirterek, “Bizim de çocuklarımız var. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Bu nedenle olayı duyduğumuz an 5-6 kadın Kanarya sokaklarına çıkarak bu olayı duyurduk” dedi. Çocuğun ailesinin olayın büyümesini istemediğini ifade eden Gönültaş, kadınlar olarak özellikle bunun duyurulmasını istediklerini belirtti. “Böyle bir şey saklanamaz” diyen Gönültaş, “Olay nerede olursa olsun vicdanı olan herkes bunu kabul edemez. Nereli olduğu, kim olduğu bizim için önemli değil; çocuk çocuktur” dedi.

‘TECAVÜZ FAİLLERİ KORUNMASIN’ 
Çocuklarını dışarıya çıkarmaktan korktuklarını dile getiren Gönültaş,” Siyasetçiler buraya gelip aileyi ziyaret ediyorlar. Biz bunu istemiyoruz. Biz devletin tecavüz faillerini korumasını istemiyoruz. Zaten Türkiye’nin adaletine olan inancımız yok. Bir sonuç alınana kadar evlerimize gitmeyeceğiz” diye konuştu. “Kimse çocuğunu bakkala gönderemeyecek mi? Parkta oyun oynasın diye gönderemeyecek mi?” diye soran Gönültaş, “Elinizi çocuklarımızdan çekin” diye seslendi.
‘KİMSEYE GÜVENEMİYORUZ’ 
Olayın yaşandığı sırada kızını okuldan getirdiğini belirten Dilan Şahin de, “Öğrendim ki böyle bir olay yaşanmış. Kabullenemedim. Kızımı eve bıraktığım gibi sokağa çıktım. Önce 6 kişiydik. Daha sonra sokak sokak dolaşıp duyarlılık çağrısı yaptık, kısa bir zaman içinde sayımız yüzleri buldu” dedi. Yaşanan olay karşısında mahalle sakinleri olarak psikolojilerinin bozulduğunu ifade eden Şahin, çocuklarını sokağa bırakırken camdan izlemek zorunda kaldıklarını söyledi. Artık kimseye güvenemediklerinin altını çizen Şahin, “25 senedir Kanarya’da oturuyorum. Tecavüz eden kişi burayı bilen biri. Bunun teşhir edilmesi gerekir. Bu kişinin saklanmasının arkasında bir iş olduğunu biliyoruz. Biz bu süreçte mahalleli olarak birlik ve beraberliği gösterdik. Sorumlusu kimse en ağır ceza verilmeli” ifadelerini kullandı.
‘KANARYA’NIN HUZURU KALMADI’
Mahallenin diğer sakinlerinden Nesibe Alkış da, artık çocuklarını sokağa göndermediğini dile getirdi. Failin tutuklanıp cezalandırılması gerektiğinin altını çizen Alkış, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Unutamıyoruz. Çok küçük bir çocuktu. Kanarya’nın huzuru kalmadı” dedi.
14 yıldır Kanarya Mahallesi’nde oturduklarını böyle bir olaya ilk defa tanık olduğunu vurgulayan Halise Akpınar da, “4 tane kız çocuğum var. Çocuklarımızı birbirimize emanet ediyorduk; ama şimdi ne yapacağımızı bilemiyoruz” diyerek herkesi bu durum karşısında ses çıkarmaya davet etti.
Olayın yaşandığı sırada çocuğunu okuldan almaya gittiğini belirten Türkan Tenak ise, “Cinsel saldırıya uğrayan çocuğun annesi yeni doğum yapmış. Evde dinleniyordu. Çocuk kapının önünde oynuyordu. Olay o sırada gerçekleşmiş. Hepimizin çocuğu var, o da bizim çocuğumuz. Herkes ayağa kalkmalıdır. Böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz. O kişilerin cezalandırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.