Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: Mart ayında erkekler tarafından 27 kadın öldürüldü

0 271
image_pdf

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019 mart ayı veri raporunu yayımladı. Rapora göre mart içerisinde 27 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu mart ayı veri raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre mart ayı içerisinde 27 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

“Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıyorken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır” denilen raporda, İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili kurumlarının tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığı belirtildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından hazırlanan rapordan veriler şöyle:

Kadınlar cinsel şiddete uğramaya devam ediyor

Elde ettiğimiz bilgilere göre Şubat ayında 20 kadın cinsel saldırıya uğradı, ancak gerçek rakamlar çok daha fazla. Sosyal medya sayesinde kadınlar uğradıkları cinsel ve fiziksel şiddeti ifşa etmeye ve adaletin sağlanması için hukuki yollara başvurması her geçen gün daha çok artıyor.

2 ay önce Koç Üniversitesi Kütüphanesi’nde öğrenci F.K., bir kadın öğrenciyi darp ve taciz etti. Kadın öğrencinin şikayeti neticesinde sonuçlanmayan soruşturma ve Koç Üniversitesi’nin takipsizliği kadın öğrencileri harekete geçirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bir çok kadın ve erkek öğrenci, öğretim üyesi İbrahim Kaya hakkında cinsel şiddet uyguladığına dair paylaşımlarda bulundu. Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi genç kadınlar #KampüsteGüvendeDeğiliz diyerek bir mücadele başlattı.

Kocaeli’nde 20 yaşındaki F.K. (40) adlı kadın evde yalnız olduğu sırada

27 yaşındaki M.İ. engellilere yardım amacıyla kitap sattığını ve tanıtmak istediğini söyleyerek zorla eve girmeye çalıştı. Cinsel şiddette bulunmaya çalışan M.İ.’nin benzer suçlardan 8 ayrı kaydının bulunduğu ortaya çıktı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Konya tramvay vagonları erkekler kadınlar için ayrılsın” başlığıyla içeriğinde “kadınların tacize uğramaması için” gibi bahaneler sıralanan kadın düşmanı bir imza kampanyası açıldı. Şunu biliyoruz ki cinsel şiddetin son bulmasının tek yolu, erkeklerin şiddet uygulamamasıdır. 6284 sayılı kanun ve İstanbul sözleşmesi etkin kullanılmalı, kadınlar toplumsal hayattan soyutlanmamalıdır.

Çocuk istismarları devam ediyor

Osmaniye’de 11 kişi, 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Olaya göz yumdukları ileri sürülen çocuğun anne babası da gözaltına alındı.

İzmir’de 15 yaşındaki F.A. babası 32 yaşındaki M.A. tarafından 2014 ve 2015 yıllarında cinsel istismara uğradı. 2018 yılında kendiliğinden polise giden F.A. babası hakkında şikayette bulunmuş ve babası bunu öğrenirse küçük kardeşlerini öldürmesinden korktuğunu söylemişti. M.A.’nın tutuksuz yargılaması devam ederken, mahkeme heyeti, bakanlık avukatı ve savcının talebini reddederek, sanık M.A.’nın tutuksuz yargılanmasının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Erzurum’da 15 yaşındaki N.N. 5 senedir dayısı M.İ. tarafından cinsel şiddet uğruyordu. M.İ.’ye,  67 yıl 6 ay hapis cezası verildi, yasa gereği bu ceza 30 yıla düşürüldü.

Kırklareli’nde 11 yaşındaki Zeynep Esin, 13 suçtan kaydı bulunan teyzesinin oğlu Kerem S. (28) tarafından metruk bir evde öldürüldü.

Giresun’da 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın cansız bedeni Nisan ayında evinin önünde bulunmuştu. Tüm kanıtlar incelenmeden Rabia Naz’ın ölümüne intihar denilerek üstü kapatıldı. Olayın araba çarpması ile gerçekleştirdiğini iddia eden ve bunun için mücadele eden baba Şaban Vatan 2 kez gözaltına alındı. Kadın Meclisleri tarafından #RabiaNazaAdalet Hashtag kampanyası düzenlendi. Herkes aynı soruyu sordu: Rabia Naz’a ne oldu?

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde, öğrencilerine yönelik cinsel istismarda bulunan öğretmen, bugün duruşması görülen lise öğrencisi Eylül hakkında “terörist” diyerek siyasi bir tablo çizmeye çalıştı. İstismar sanığı aynı zamanda Eylül’e kızım diye hitap etti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.