Kadıköy’de Eğitimde gericileşmeye karşı ‘Birlik ve Dayanışma’ mitingi

0 645
image_pdf

Mitingde Evlad-ı KERBELAYIZ Kobane’de SAVAŞANIZ Emperyalizmi-Oligarşiyi YIKACAĞIZ! pankartını taşıyanlar sol tarafta Alper ÇAKAS, sağ tarafta Muhammed ARSLAN, devrim cephesi flamasını taşıyan sağ önde Fırat YILDIRIM, kortejin içinde Umut ÖZSEPET ve kortejin sağ tarafında Muhammed TİRİL. O ğün PANKARTA yazılan sloğan “ne derin anlamlarla yüklüymüş” (8 Şubat 2015)


Alevi örgütleri ve Eğitim Sen tarafından düzenlenen “Eğitimde gericileşmeye karşı laik, bilimsel, ana dilinde eğitim ve demokratik yaşam için” şiarıyla düzenlenen Birlik ve Dayanışma mitingine binler katıldı. Sabah saatlerinden itibaren çeşitli illerden gelen otobüslerden inen insanlar Söğütlüçeşme’den Kadıköy meydanına doğru yürüyüşe geçti. Mitingin başlama saatine doğru Kadıköy’e inen ana yol hınca hınç insan kalabalığı ile doldu taştı. Havanın soğuk olması ve yer yer yağmurun atıştırmasıyla birlikte miting alanında bir kaç kez sirkülasyon yaşandı, buna karşın alan boşalmadı.

Yürüyüş boyunca “Dergahlarımızı geri istiyoruz, cemevleri ibadethane olarak kabul edilsin, zorunlu din dersi kaldırılsın, eşit yurttaşlık istiyoruz” dövizleri taşındı. Taleplerden ve miting kalabalığından da anlaşılacağı üzere Aleviler “Biz buradayız ve eşit vatandaşlık istiyoruz” dedi. Gerek 2015 seçimleri öncesinde gerekse Anayasa tartışmalarında Aleviler talepleriyle alana çıkarak kendilerine dönük inkar politikalarına tepki göstermiş oldu.

Mitingin ana gövdesini Aleviler oluşturmakla birlikte bu mitingi dar anlamda bir Alevi mitingi olarak tanımlamak yanlış olur. Çünkü mitingin ortaya attığı ana fikir gerçekten laik ve demokratik bir ülkede yaşam talebiydi.

Devrim cephesi platformu mitinge “Evlad-ı KERBELAYIZ Kobane’de SAVAŞANIZ Emperyalizmi-Oligarşiyi YIKACAGIZ” pankartı ile katılarak hem faşizme karşı birlik özlemini dile getiriyor, hem bir iddayı sürdürüyor. hemde baş düşmanı işaret ediyordu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.