İşyerlerinde kadrolaşma ve baskıya son verilsin

0 282
image_pdf
Antalya’da SES üyeleri, ebeler yasasının çıkarılmasını isteyerek, işyerlerinde kadrolaşma ve baskıya son verilmesini istedi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikaları (SES) Antalya Şubesi Ebeler ve Hemşireler Haftası dolayısıyla şube binasında basın açıklaması yaptı. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Nazmiye Şahin, sağlık hizmetinin yapı taşı olan ebe ve hemşireliğin gerekli değeri görmediğini söyledi.

‘SORUNLAR GİDEREK ARTTI’
Hemşire ve ebeler olarak hem kadın hem de ücretli emekçi olarak sömürünün katmerlisini yaşadıklarını dile getiren Şahin, “Bu nedenle de kadın mesleği olarak algılanan ebelik ve hemşirelik mesleklerinin sorunlarının çözümü, emek mücadelesi ve kadın özgürlük mücadelesini birlikte yürütmekle mümkündür” dedi. Şahin, AKP eliyle yürütülen neoliberal politikaların ürünü olan “Sağlıkta Dönüşüm Programıyla” ebe ve hemşirelerin mesleki özerkliklerini yok saydığını ve sorunlarını daha da arttığını dile getirdi.

Angarya yapmaya mecbur bırakıldıklarını belirten Şahin, “Ebelik ve hemşirelik yasası yeniden düzenlenmeli. Görev tanımlarımız muğlaklıktan kurtarılmalı. Meslek sınırlarımız belirlenmelidir. ASM, TSM, özel ve kamu hastanelerinde emek veren biz ebe ve hemşireler, iş ve gelir güvencesizliği, yoğun nöbetler, düşük ücret, riskli çalışma koşulları, performans sistemi, toplam kalite yönetimi anlayışı, emekliliğe yansımayan ek ödemeler ve ek ödemelerin hastane yöneticilerinin insafına bırakılması sorunlarıyla boğuşuyoruz. Performansa dayalı ücretlendirmeden vazgeçilerek temel ücretin en az 6500 TL olması ve yapılan ve yapılacak olan tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını istiyoruz. Sorunlarımızın bu kadar biriktiği ve iktidarın çözüme yönelik adım atmaktan imtina ettiği bu dönemde 5 Mayıs ve 12 Mayıs ebe ve hemşireler günü, mevcut koşulların değiştirilmesi ve taleplerimizin elde edilmesi yönünde kararlılığımızı ifade edeceğimiz günlerdir” diye konuştu.
Şahin, taleplerini şöyle sıraladı:
*Ebe ve hemşirelik mesleğindeki personel açığı güvenceli ve kadrolu istihdam ile giderilmelidir.
*KHK ile işlerine son verilen tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri işlerine iade edilmelidir.
*Ebelik ve hemşirelik mesleği ağır ve tehlikeli işler kapsamındadır. Yıpranma payı yasası geçmiş yılları kapsayacak şekilde ve fiili çalışma şartı kaldırılarak yeniden düzenlenmelidir.
*Ek ödemeler temel ücrete dahil edilmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır.
*Esnek kuralsız çalışmaya karşı; iş güvencesi, can güvencesi, güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır.
*İşyerlerinde şiddet ve taciz çerçevesinde önleyici uygulamalar yaygınlaşmalı ve hukuki yardımdan kadro durumuna bakılmaksızın istisnasız tüm çalışanlar yararlandırılmalıdır.
*Her iş yerinde 7 gün 24 saat açık, ücretsiz, nitelikli ve anadilinde kreş hizmeti sunulmalıdır.
*İşyerlerinde kadrolaşma ve baskıya son verilmelidir.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.