AKP’nin “olağanüstü itirazı” üzerine iptal etmesinin ardından baroların tepkileri sürüyor

0 238
image_pdf

YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi kararına karşı 49 baro ortak açıklama yayımlayarak kararı “demokrasi ve hukuk tarihine geçecek olan kara bir leke” olarak niteledi

YSK’nin 6 Mayıs 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini AKP’nin “olağanüstü itirazı” üzerine iptal etmesinin ardından baroların tepkileri sürüyor. Dün Türkiye’nin pek çok farklı ilinde sokağa çıkan baroların da arasında bulunduğu 49 baro YSK’nin kararına ilişkin ortak açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada, karara gerekçe olarak gösterilen ilçe seçil kurulların teşkiline ilişkin usulsüzlüğe işaret edilerek “Seçim kurullarının oluşumunda seçime katılan siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yoktur. Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam hukuksuzluk iddiasının reddine karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile iptalini hukuki ve vicdani olarak kabul etmek mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

Bu kararla birlikte yasal düzenlemeler, seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararlarının yok sayıldığı belirtilen açıklamada “Halbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu bir çok kararında olduğu gibi “mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar”ı ile de göstermiştir.

Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm  içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef  kara bir eke olarak yerini alacaktır.

İlkesel bazda yaptığımız bu açıklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır.

Bu sürecin İstanbul ve ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyor, kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.

Ortak açıklamada imzası bulunan barolar:

Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Aksaray Barosu, Amasya Barosu, Ankara Barosu, Antalya Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Balıkesir Barosu, Bartın Barosu, Batman Barosu, Bilecik Barosu, Bolu Barosu, Burdur Barosu, Bursa Barosu, Çanakkale Barosu, Denizli Barosu, Diyarbakır Barosu, Düzce Barosu, Eskişehir Barosu, Gaziantep Barosu, Giresun Barosu, Hatay Barosu,  Isparta Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu, Kastamonu Barosu, Kırklareli Barosu, Kocaeli Barosu, Malatya Barosu, Manisa Barosu, Mersin Barosu,  Muğla Barosu, Muş Barosu, Niğde Barosu, Ordu Barosu, Osmaniye Barosu, Samsun Barosu, Siirt Barosu, Sinop Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tekirdağ Barosu, Tokat Barosu, Trabzon Barosu, Tunceli Barosu, Yalova Barosu, Van Barosu, Zonguldak Barosu

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.