İşçilerin direnişi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne geri adım attırdı

0 334
image_pdf

İzmir Büyükşehir Belediyesi, eylemler üzerine geri adım atarak “İZENERJİ’de itirazımızı geri çekeceğiz” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, DİSK Genel-İş’in yetkisine yaptıkları itirazı geri çekeceklerine dair bir belge imzaladı. Bunun üzerine Genel İş İzmir 2 No’lu Şube temsilciler kurulu iş yavaşlatma ve iş bırakma eylemlerini bir hafta erteleme kararı aldı.

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube geçtiğimiz cuma günü İzmir Büyükşehir Belediyesinin İZENERJİ’deki yetkisine yaptığı itirazı geri çekmesi için büyükşehir başkanlık binası girişinde basın açıklaması yapmak istemiş ancak polis İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun müdahale talebi üzerine işçilere biber gazı ve coplarla saldırmıştı. 8 işçi gözaltına alınırken çok sayıda işçi de polisin saldırısı ile yaralanmıştı. Saldırı üzerine Genel-İş üyesi işçiler İzmir genelinde iş bırakmış, çöp kamyonları, otobüsler, iş makineleri şoförleri bulundukları yerde kontak kapatmıştı.

İşçilerin kararlı direnişi sonrası geri adım atan Büyükşehir Belediyesi ile Genel-İş temsilcileri yetki itirazı ile ilgili bir araya geldi. Karşılıklı olarak imzalanan ön protokolle İzmir Büyükşehir Belediyesi İZENERJİ’nin yetkisine yaptıkları itirazı geri çekeceklerini taahhüt etti ve bir haftalık süre istedi.

Gelişme üzerine Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube hafta sonu işyeri temsilcilerini topladı. Temsilciler kurulu toplantısında belediyenin adımı değerlendirildi ve pazartesi gününden itibaren başlaması planlanan 2 saatlik iş bırakma eylemi ile 17 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek olan yarım gün iş bırakma eylemi bir hafta ertelendi. Bu hafta içinde itiraz geri çekilmezse gelecek haftadan itibaren eylemler başlayacak.

Ne olmuştu?

İZENERJİ Şirketi’nde çalışan 4 bin civarında işçi bulunurken KHK ile birlikte 3 binden fazla taşeron işçi belediye kararı ile İZENERJİ şirketine geçirilmişti. Büyükşehir Belediyesi KHK’li işçilerin sözleşme kapsamına dahil edilmesine itiraz ederek sayının yeniden belirlenmesini talep etmişti. Belediyenin bu talebi taşeron anlayışına devam ettirmek şeklinde yorumlayan Genel-İş KHK’li işçilerin de sözleşme kapsamında olması ve güvenceli bir şekilde çalışması konusunda karar beyan etmişti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.