İşçi sağlığı ve iş güvenliği isteyen enerji işçilerine hapis cezası

0 374
image_pdf

Enerji Sen Sendikası Genel Sekreteri Süleyman Keskin’e ve 14 işçiye, işçi sağlığı ve iş güvenliği talebiyle Sosyal Güvenlik Merkezi önünde gerçekleştirdikleri protesto eylemi nedeniyle hapis cezası verildi

DİSK’e bağlı Enerji Sen Sendikası’nın çağrısıyla 10 Eylül 2014 tarihinde SGK Beyoğlu Sosyal Güvenlik Merkezi’nde gerçekleştirilen protesto eylemi sonrası açılan davada 15 kişiye hapis cezası verildi. Eylemde şu anda Enerji Sen Genel Sekreteri olan Süleyman Keskin’in de aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasını talep etmenin işten atılma gerekçesi olamayacağını dile getirdikleri eylem nedeniyle yargılanan Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin’e 4 yıl, işçiye de 3 yıl 4 ay temyiz yolu açık olmak üzere ceza verildi.

Enerji Sen Sendikası’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamada öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’de her gün 4-5 işçinin iş cinayetlerinde hayatlarını kaybettiğine maalesef hepimiz şahit oluyoruz. Sendikamızın örgütlü olduğu enerji işkolu da iş cinayetlerinin sıklık ile yaşandığı işkollarından bir tanesi. Her yıl ortalama 60 enerji işçisinin direk tepelerinde, trafo başlarında hayatını kaybettiğini, yüzlercesinin de iş kazası geçirdiğini üzülerek belirtmek isteriz. Tam da yaşanan bu durum karşısında sendikamız, işçi sağlığı ve iş güvenliği meselesini bir mücadele başlığı haline getirmiş, yönetim kurulunda işçi sağlığı ve iş güvenliği sekreteryası oluşturmuş, bu alanda hukuki ve fiili mücadeleler örgütlemiştir.

6 Eylül 2014 tarihinde Torunlar şantiyesinde 10 işçinin öldüğü günlerde, CLK şirketler grubunun özelleştirmeyle beraber devraldığı İstanbul BEDAŞ’ta çalışırken can güvenliği talep ettiği, yanmaz eldiven, porselen tornavida istedikleri için işten atılan işçi arkadaşlarımız direnişlerini sürdürmekteydi.  Bizler işçi sağlığı ve iş güvenliği için verdiğimiz mücadelenin önemine dikkat çekmek, çalışırken ölmemek için bu mücadeleyi sürdüren işçilerin işten atıldığını kamuoyuna bir kez daha duyurmak amacıyla 10 Eylül 2014 tarihinde SGK Beyoğlu Sosyal Güvenlik Merkezi’nde bir protesto eylemi gerçekleştirmiştik. Bu eylemde şu an sendikamızın Genel Sekreteri olan Süleyman Keskin’in de aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerinin alınmasını talep etmenin işten atılma gerekçesi olamayacağını haykırdığımız bu eyleme, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinden ceza yağdı. Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin’e 4 yıl, işçi arkadaşlarımıza ise de 3 yıl 4 ay temyiz yolu açık olmak üzere ceza verdi.

Bu cezalar, işçi sağlığı ve güvenliği mücadelesine verilen cezalardır. İş cinayetlerini önlemek ve katliamların gerçek sorumlularının cezalandırılmakla sorumlu olanlar, çalışırken ölmek istemeyen işçileri cezalandırmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, geçen yıl iki bine yakın işçinin iş cinayetlerinde öldüğü bir ülkede, bu ceza bizim için bir onur nişanıdır!

Gerçek suçlu, çalışırken ölmek istemeyen işçiler değil, işçi sağlığı ve iş güvenliğini maliyet unsuru olarak gören işverenler ve bu işverenlerin işlediği suçları görmezden gelenlerdir.

İş cinayetlerine karşı mücadele etmek sendikal görevimizin yanında insanlık görevimizdir. Bizler görevimize ve insanlığımıza sahip çıkmaya devam edecek, hukuksal sürecin takipçisi olacağız.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.