İş Bankası’ndan Erdoğan’a yanıt: “Siyaset malzemesi değiliz!”

0 460
image_pdf

İş Bankası yönetimi, Atatürk hisselerine Hazine tarafından el konulması çağrısı yapan Erdoğan’a yanıt verdi, “İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluştur” deyip bankalara ilişkin güvenin ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdindeki etkisine dikkat çekti

Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerinin CHP’den alınarak Hazine’ye devredilmesi gerektiğine ilişkin sözlerine İş Bankası’ndan hızlı bir yanıt geldi.

Atatürk hisselerinin “mülkiyet ve temsilinin vasiyet, yasalar ve yargı çerçevesinde Türkiye İş Bankası tüzel kişiliğinden bağımsız olarak belirlendiğine” dikkat çeken banka yönetimi, bu hisselerden doğan kazancın, Atatürk’ün vasiyetinde belirtildiği üzere, doğrudan Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’na aktarıldığını anımsattı.

Hisselerin %31,79’unun halka açık, çoğunluk niteliğindeki %40,12’sinin ise Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı’na, yani banka çalışan ve emeklilerine ait olduğunu kaydeden banka yönetimi, %28,09 oranındaki Atatürk hisselerini temsil eden üyelerin kim olduğu ya da kim tarafından aday gösterildiğinin kanunlara, mevzuata, ticari prensiplere ve kuruluş misyonuna aykırı olmadığının altını çizdi.

İş Bankası yönetiminin açıklaması, Erdoğan’a dönük bir uyarıyla sonlandı:

Türkiye’nin milli sermayesi olarak, üstlendiği sorumluluğun bilincini faaliyetleri ile daima ortaya koyan İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluş olup, özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfaat meselesidir.

Bankaların güven müesseseleri olduğunu, bu güvenin ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasının bankalarımızdan ziyade milli ekonomimiz açısından önem taşıdığını kamuoyunun bilgi ve takdirine sunarız.

Öte yandan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından İş Bankası hisseleri satış baskısı gördü. İş Bankası hisseleri, piyasanın açılışında %3’ün üzerinde değer kaybetti. Kayıp, ilerleyen saatlerde %4,1’i geçti.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.