İNSANLIK ONURUNA SAHİP ÇIKAN İHD 33 YAŞINDA

0 293
image_pdf
  • İnsanlık onuruna sahip çıkan, insanlığa ışık tutanlar…

İnsan hakları Derneği İstanbul Şubesi gündüz Sultanahmet Meydanında misyonunu, mücadelesini ve taleplerini bir kez daha dile getirirken, akşam da üyeleriyle dernek binasında biraraya gelip mücadele etmenin gururuyla 33. yılını kutladılar.

  • İHD 33 YAŞINDA

Bundan 33 yıl önce, 12 Eylül cuntasına karşı cezaevlerinde direnen tutsakların mücadelesine destek olmak için meydanlara çıkan ve cezaevi kapılarında direnen az sayıda anne, kardeş ve babaların mücadelesi giderek yumak gibi büyüdü, aydınlar, yazarlar, insan hakları savunucuları ile tek vücut olarak 1986 yılında ülkemizde yeni bir hareketin, yeni bir oluşumun doğmasına yol açtı.

Bu, Didar Şensoy, Leman Fırtına, Şaziment Şülekoğlu, Sacide Çekmeci, Gülizar Çağlayan, Ümit Sezer, Tahsin Şülekoğlu, Gülten Akın, Melahat Sarptunalı, Osman Öğe, Vahide Açan ve Filiz Karakuş gibi tutsak yakınlarının,Adnan Çelik Ahmet Abakay, Ahmet Bozkurt Çağlar,Ahmet H. Kırım,Ahmet Tahtakılıç,Akın Birdal, Ali Aydemir, Ali Bozkurt, Ali Özpolat, Ali Sirmen, Arslan Başer Kafaoğlu, Aydın Aybay, Aydın Erdoğan, Aykut Başçıl, Ayşe Sirmen,Aziz Nesin,Bekir Doğanay,Cahit Talas,Cevat Geray,Emil Galip Sandalcı,Erbil Tuşalp,Ercümennt Tahiroğlu,F. Adalet Sümer,Fatma Çakır,,Fevzi Bahattin Argun,Gencay Gürsoy,Gülten Akın,Güngör Aydın,H. Alpay Kabacalı,Haldun Özen,Halit Çelenk,Haluk Bahri Gerger,Hamdi Konur,Hıdır Göktaş,Hikmet Koçak,Hüseyin Ekinci,Hüsnü Öndül,Işıl Özgentürk,İbrahim Açan,İbrahim Saydan,İbrahim Tezan,İbrahim Yetkin,İsmail Sami Çakmak,İsmet Özdal Demirdöven,İsmet Pekdemir,İzzet Eray,Jülide Gülizar,Kazım Bayraktar,Kemal İ. Keleşoğlu,M. Emin Değer,M. Nuri Karacan,M. Oktay Akıncı,M. Suphi Gürsoytrak,M. Yücel Akıncı, Mahmut Tali Öngören,Mehdi Bektaş,Mehmet Ali Aybar,Mihriban Kırdök,Murat Kadri Belge,Müşerref Toper,Nebi Barlas,Neriman Deniz,Nevzat Helvacı,Niyazi Ağırnaslı,Nurkut İnan,Nusret Fişek,O. Merih Sezen,Osman Ergin,Perihan Akçam,Ragıp Zarakolu,Recep Cüre,Rona Aybay,S. Özcan Öktem,Sadık Gürbüz,Sennur F. Çelik,Şükran Akın,Şükran Ketenci,Vecihi Timuroğlu,Veli Devecioğlu,Yavuz Önen,Yücel Sayman, Z. Ayla Akbal,Zarif Sel,Zeki Tavşancıl gibi aydın, yazar, sanatçı, hukukçu insanlarla bütünleşmesinin, çok sayıda destek veren insan hakları savunucusunun bir ürünüydü.

Bu hareket elden ele, yeni kuşak ve yeni insanların mücadelesiyle günümüze kadar geldi.

33.Yıl kutlu olsun!

Emeği geçenlere insanlık adına şelam olsun!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.