İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden çağrı: İşçileri serbest bırakın

0 358
image_pdf

Tutuklu 3. Havalimanı inşaatı işçilerinin serbest bırakılması için çağrıda bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), “31 işçi inşaat koşullarını protesto ettikleri için hapiste” başlıklı bir de video yayımladı


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), büyük tartışmalarla  İstanbul’a yapılan 3’üncü Havalimanı’nın inşaat sürecinde yaşanan işçi eylemlerini ve tutuklamaları konu alan bir rapor yayımladı.

Örgüt ayrıca, tutuklanan işçiler hakkında, “31 işçi inşaat koşullarını protesto ettikleri için hapiste” başlıklı bir de video yayımladı. HRW raporunda, 3. Havalimanı’nda çalışma koşullarını protesto eden çok sayıda işçinin işten atıldığı ve haklarında cezai işlem başlatıldığı vurgulandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün kendi sitesinden duyurduğu habere göre, HRW Türkiye Direktörü Emma Sinclair-Webb, tutuklu işçilerin serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son mega projesinin cam ve çelik duvarlarının arkasında, kötü çalışma koşullarını protesto eden 30 işçi ve bir sendika başkanı hapiste tutuluyor. Hapisteki işçiler serbest bırakılmalı, tüm işçiler hakkında açılmış ceza soruşturmaları düşürülmeli ve protesto eylemi yaptıkları için haksız olarak işten çıkartılmış diğer tüm işçiler de işlerine geri dönebilmeli.

Ne olmuştu?

İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları ve iş güvenliği sebebiyle 14 Eylül’de eyleme başlamıştı. Eylemin ardından İGA yöneticileri, işçilerle masaya oturmuşsa da işçilerin taleplerine kulak tıkamış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise yaptığı açıklama ile işçilerin eyleminin “marjinal gruplar” tarafından “provokasyon amacı”yla yapıldığını ileri sürmüştü.

Eylemlerin ardından 5’i sendika yöneticisi olmak üzere 33 kişi tutuklanmış, 6 kişi ise geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.