İnşaat-İş’ten hakları ödenmeden atılan üyeleri için eylem

0 331
image_pdf

İnşaat-İş Sendikası, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firmada çalışan 9 üyesinin haklarının ödenmeden işten çıkarılmasını protesto etti.

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin denetimindeki yüklenici firmanın Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firmada çalışan 9 sendika üyesini haklarını ödemeden işten çıkarmasını protesto etti. Beyazıt’ta bulunan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin önünde yapılan açıklamayı İnşaat-İş Sendikası yöneticilerinden Özkan Özkanlı okudu.
‘DİRENİŞİMİZ MAFYALAŞMIŞ ÇALIŞMA REJİMİNE KARŞI’
İşçilerin yaşadıklarının inşaat işkolundaki keyfilik ve denetimsizliğin boyutlarını çarpıcı şekilde ortaya koyduğunu söyleyen Özkanlı, direnişlerinin sadece mesai, ücret, kıdem tazminatı gibi temel hakların gasp edilmesine karşı olmadığını, mafyalaşmış çalışma rejiminin kendisine karşı olduğunu söyledi. Özkanlı, “Üyemiz olan işçi arkadaşlarımızın hepsi taşeron firma tarafından getirilen gurbetçi işçilerdir. Çalışmaya başladıktan 18 gün sonra ‘sözleşmeniz bitti’ denilerek ücretleri ve diğer hakları ödenmeden çıkışları verildi” dedi.
‘ÜYELERİMİZ HAKLARI ÖDENMEDEN İŞTEN ÇIKARILDI’
Firmanın işçilere “bekleyin ödemelerinizi yapacağız” dediğini aktaran Özkanlı, “28 Aralık 2018’de çıkışları verilen üyelerimiz hakları ödenmeden işçi yatakhanelerinde bekletildiler” dedi. Özkanlı, “İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin denetiminde olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi projesinde bu durum yaşanırken projeyi denetlemekle yükümlü olan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi yetkilileri bu konuyu görmezden gelerek işçilerin mağdur edilmesine ortak olmuştur. İşçilerin hakları bir an önce ödensin” diye konuştu.
Açıklama “İnşaat işçisi köle değildir, ücret haktır gasp edilemez” ve “Direne direne kazanacağız sloganlarıyla son buldu.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.