İnşaat-İş: “Çalışma koşullarını teşhir eden üyelerimiz işten atıldı”

0 299
image_pdf

Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen işçiler, önce çalışma koşullarını teşhir ettikleri için işten atıldı, sonra olayın basına yansımasıyla işe geri alındı

Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen işçiler, 27 Aralık’ta İnşaat-İş Sendikası’na gönderdikleri fotoğraflarla çalışma koşullarını teşhir etti. -1 derecelik hava sıcaklığında, dizlerine kadar ulaşan buz gibi suyun içinde çalıştıklarını belgeleyen fotoğraflarla birlikte  “Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don” ibaresini kullanan işçilerden ikisi dün (3 Ocak) “iş bitimi nedeniyle “ işten çıkarıldı.

İnşaat-İş Sendikası yüklenici firma TANAP’a bağlı ELMAK isimli taşeron firma bünyesinde çalışan üyelerinin karşılaştıkları bu muameleyi de sosyal medya üzerinden teşhir etti.

İşçiler işe geri alındı

Olayın basına yansımasının ardından işçiler bugün öğlen saatlerinde herhangi bir açıklama yapılmaksızın yeniden işe çağrıldılar. İnşaat-İş tarafından yapılan açıklamada firmanın fotoğrafları yollayan işçilerin tespiti için bir hayli uğraştığı aktarıldı ve olayın basında yer bulmasının firmanın geri adım atmasında önemli bir etken olduğu belirtildi:

Üyelerimiz haberler üzerine olduğunu düşündürtecek şekilde öğlen saatlerinde herhangi bir açıklama yapılmaksızın yeniden işe çağrıldılar. Olayın basında yer bulması üzerine firmanın geri adım atması sözkonusu olmuştur yani. Nitekim firma kamuoyuna da ‘herhangi bir işçi çıkarma sözkonusu değildir’ içerikli açıklamayı da üyelerimizi işe geri aldıktan sonra yapmıştır.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.