İHD: Ölüm orucundaki Vefa Kartal’ın yaşamı hapishane idaresinin iki dudağı arasında

0 462
image_pdf

İHD, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 88 gündür ölüm orucunda olan Vefa Kartal’ın yaşaması için hapishane idaresini sorumluluğa davet etti

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, ölüm orucunun 88. günündeki Vefa Kartal’la ilgili basın açıklaması yayımladı, hapishane idaresini sorumluluğa çağırdı.

İHD İstanbul Şubesi yayımladığı açıklama ile Vefa Kartal’ın ölüm orucunu bırakmasının hapishane idaresinin basit bir kararına bağlı olduğuna dikkat çekti. Kartal’ın ölümünden ya da eylem sebebiyle yaşayacağı sağlık sorunlarından hapishane idaresi, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olacağı vurgulandı.

Durumu kritik

Açıklamada Kartal’ın kendisi ile 26 Eylül günü dernek avukatı ile yaptığı son görüşme sonucunda ölüm orucunu bitirebileceği bir zemin oluştuğu konusunda hemfikir olduğu; ancak bu bu zemin üzerinden koşulların oluşturulabilmesinin cezaevi idaresinin bazı düzenlemeler yapmasıyla mümkün olduğu belirtildi. İdare ile görüşmenin ise mesai saati bittiği gerekçesiyle yapılamadığı belirtildi.

Dernek avukatı ile yaptığı görüşmede Kartal’ın yürüme güçlüğü çektiği, konuşurken sık sık göğsünü tutarak durduğu ve derin nefes aldığı, ancak bilincinin yerinde olduğu gözlendi.

28 Eylül günü cezaevi idaresi ile yapılan görüşmede bu durumun ve taleplerin kendilerine doğrudan iletildiği, idarenin olumlu tutum takınacağı yönünde bir kanaat elde edildiği ifade edildi.

Hapishane idaresinden açıklama yok

Açıklamada Kartal’ın avukat görüş hakkı dolduğu için, vasi tayini yapılıp avukatı belirleninceye kadar kendisiyle avukat görüşü yapılması mümkün olmadığı, ailesinin de görüş izin taleplerinin reddedildiği, dolayısıyla Kartal’ın son durumu hakkında doğrudan bilgi edinme yolu olmadığı belirtildi.

Ölümle burun buruna olan Kartal’ın taleplerine ilişkin son görüşmenin üzerinden üç gün geçmesine rağmen şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasının endişe ile karşılandığı belirtilen açıklamada hapishane idaresi sorumluluğa davet edildi.

Kartal neden ölüm orucunda?

24 yıldır tutuklu bulunan Vefa Kartal, yaklaşık iki yıl önce, beyin lobları arasındaki damarlarda şişme olduğu için beyin cerrahisine sevk edildi. Kartal’da hepatit B, prostat, yüksek tansiyon, ülser, bağırsak sorunu, alerji gibi birçok sağlık sorunu mevcut. Hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 88 gündür ölüm orucunda. Kartal’ın talepleri hapishanede temel insan haklarının sağlanması, koşulların düzeltilmesi ve tedavisinin yapılması.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.