İHD Adana Şubesi: “Hasta mahpus Mehmet Emin Oruç serbest bırakılsın”

0 348
image_pdf

İHD Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu hasta mahpus Mehmet Emin Oruç’un sağlık durumuna dikkat çekti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 2 Mart Cumartesi günü yapılan basın açıklamasında hasta mahpus Mehmet Emin Oruç’un durumuna dikkat çekmek için bir araya geldi.

2011 yılından bu yana Ceyhan M Tipi Hapishanesinde hükümlü olan Oruç’un ileri derecede kroner arter hastası olduğu, şimdiye dek iki defa anjiyo ameliyatı geçirdiği belirtildi. Bunun yanında uzun zamandır mide rahatsızlıkları mevcut olan Oruç’un sadece sıvı gıdalar ile beslenir hale geldiği ifade edildi. Bu durumun aşırı derecede kilo kaybına yol açtığı ve Oruç’un sağlık durumunun giderek kötüleştiğine dikkat çekildi.

“Temel insan haklarından biri olan sağlıklı yaşama hakkı diğer insanlardan ayırt edilmeksizin mahpuslara eşit, ulaşılabilir, ücretsiz ve nitelikli bir biçimde sunulmalıdır” diyen İHD Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu Adalet Bakanlığı’na, Sağlık Bakanlığı’na, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na çağrıda bulundu:

  • Hasta mahpus Mehmet Emin Oruç ve halen hapishanelerde bulunan başta ağır hasta mahpuslar olmak üzere hasta mahpusların tümü tam teşekküllü bir hastane raporuna istinaden derhal serbest bırakılmalı,tedavilerinin ailelerinin yanında sürdürmeleri sağlanmalıdır.
  • Adli Tıp Kurumu sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında son ve tek merci olmaktan çıkarılmalıdır.
  • Sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında Cumhuriyet Savcılarının takdir yetkisi kaldırılmalı, hastanelerin verdiği raporlar esas alınarak cezaların infazı ertelenmeli ve hapishanelerden bir ölüm haberi daha duyulmadan hasta mahpusların tümü serbest bırakılmalıdır. 
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.