İdlip’te çatışma riski: Bazı cihatçılar çekilmeyi reddederken TSK bölgeye daha fazla güç gönderiyor

0 590
image_pdf

Son hafta içinde Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlip’e Türkiye’de eğitilmiş yeni bir grup cihatçı ile birlikte ekstra birlikler ve silah gönderdi

Heyet’i Tahrir’uş Şam (eski adıyla Nusra, El Kaide’nin Suriye kolu), El Kaide bağlantılı Hurras el-Din ve bunlarla bağlantılı diğer militan gruplar, 20 Ekim itibariyle İdlip vilayeti çevresinde bütünüyle silahtan arındırılması öngörülen bölgelerdeki mevzilerini terk etmeyi reddediyor.

Türk tarafı silahtan arındırılmış bölgedeki ağır silahların bütünüyle çekildiğini öne sürse de, Heyet’i Tahrir’uş Şam ve diğer radikal grupların tutumu anlaşmanın tam uygulanması önünde bir engel teşkil ediyor.

TSK İdlip’teki varlığını güçlendiriyor

Suriye hükümeti yanlısı bazı uzman ve eylemciler, mevcut durumun anlaşmaya uymayan  cihatçı grupları hizaya getirmek için askeri operasyon seçeneğini yeniden gündeme getirebileceğini belirtiyor. Bununla birlikte Ankara’nın gündeminde Suriye hükümetine bağlı güçlerin İdlip’te ilerlemesi yok. Ankara anlaşmaya uymayan vekil güçlerine karşı kendi askeri seçeneğini oluşturmak için hazırlık yapıyor.

Son hafta içinde Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlip’e Türkiye’de eğitilmiş yeni bir grup cihatçı ile birlikte ekstra birlikler ve silah gönderdi. Tahkimat Suriye ordusu ile cihatçı hatları arasındaki TSK gözlem noktalarına gönderildi. Gelecekte şayet durum kontrolden çıkarsa Ankara bu güçleri sözünü dinlemeyen grupları cezalandırmak ve Suriye ordusunun olası ilerlemelerini engellemek için kullanabilir.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.