Hekimler AKP’nin teklif ettiği Sağlıkta Şiddet Torba Yasası’na karşı nöbette

0 325
image_pdf

Türk Tabipleri Birliği, AKP tarafından teklif edilen Sağlıkta Şiddet Torba Yasası’na ilişkin basın açıklaması yaparak, komisyon görüşmeleri sırasında hekimlerin nöbette olacağını açıkladı

30 Ekim 2018 tarihinde AKP tarafından Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na sağlıkta şiddet yasasına ilişkin 44 maddelik bir torba yasa teklif edildi. Torba yasada sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmazken, güvenlik soruşturmaları gerekçe gösterilen atamaları yapılmayan hekimlerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı hastanelerde çalışmasını engelleyen bir madde yer alıyordu. Torba yasaya ilişkin komisyon görüşmeleri bugün (5 Kasım) devam edecek.

Türk Tabipler Birliği (TTB) bugün genel merkez binası önünde söz konusu torba yasaya ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara ve SES Genel Sekreteri Pınar İçel de katıldı.

Basın metninin okunmasından önce söz alan TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, TTB’nin uzun süredir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması için çaba sarf ettiğinin altını çizdi. Adıyaman, OHAL döneminde kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle ataması yapılmayan hekimler olduğunu hatırlatarak torba yasada bahsi geçen hekimlerin çalışmasını engelleyecek olan 5. maddenin özel bir önemi olduğuna dikkat çekti.

Adıyaman şunları söyledi:

hazırlanan bu yasa teklifinin sağlıkta bir torba yasa niteliğinde olduğu ve 44 maddeden oluşan bu yasa önerisinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sağlık alanındaki en ağır, en acımasız, hukuk tanımayan  yasalarını içerdiği ortaya çıktı.

Bizler meclisten sağlıkta şiddeti durdurmaya yönelik bir yasa değişikliği beklerken, hazırlanan yasa önerisiyle binlerce hekim haksız hukuksuz bir şekilde mesleklerini yapamaz hale getiriliyordu. Bunun yanında yasa değişikliği iktidar tarafından sürekli hedef olarak gösterilen Türk Tabipleri Birliği’nin zayıflamasına yönelik yasal değişiklikleri de içeriyordu. Hazırlanan yasa tasarısında sağlıkta şiddete çözüm üretecek bir öneri de bulunmamaktadır.

Türk Tabipleri Birliği sağlıkta şiddeti önlemek adına bir adım dahi atmayan ve aynı zamanda binlerce hekime açlığı, yoksulluğu reva gören, onları mesleklerini yapamaz hale getiren bu yasal değişikliği kabul etmeyecektir.

Bu nedenle 5 Kasım 2018 Pazartesi günü yasa tasarısı komisyonda görüşülürken, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyeleri TBMM önünde, hekimlerde bulundukları illerde tabip odaları önlerinde nöbetlerine devam edeceklerdir.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.