HDP’lilere Yönelik 6 İlde Operasyon

0 326
image_pdf

Adana, Bitlis, İzmir, Osmaniye, Şırnak ve Bitlis’te yapılan ev baskınlarıyla aralarında HDP il eş başkanlarının ve sendika yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, HDP Adana İl Örgütü’ne sabah erken saatlerde polis tarafından baskın düzenlendi. Binayı ablukaya alan polis içeride “yasaışı afiş, pankar ve poster” bulunduğunu iddia etti. Eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural’ın da bulunduğu 12 HDP’li gözaltına alınarak Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Tural’ın yanı sıra HDP Seyhan Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Beyaz ve HDP Adana İl Yöneticisi Zeki Eren de gözaltına alındı. Diğer 9 HDP’linin isimleri ise henüz öğrenilemedi.

İzmir Merkez ve ilçelerinde yapılan ev baskında DBP Bornova İlçe Eş Başkanı Abdullatif Kaplan, Emanet Öztürk, Abidin Öztürk ile birlikte isimleri henüz öğrenilemeyen 7 kişi gözaltına alındı. “Örgütle irtibatlı” oldukları iddiasıyla gözaltına alınanlar İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, ev baskınlarında yapılana aramalarda telefon, bilgisayar gibi dijital malzemelere el konuldu.

Van Merkez, Erciş ve Çaldıran ilçelerinde düzenlenen baskınlarda İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Sekreteri Fevzi Çelenk, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Basın Yayın ve Örgütlenme Sekreteri Gürsel Yamaç, Çetin Uyar, Tuşba Belediye Meclis Üyesi Delil Aksoy ile Hatice Topluiçten Barıştıran, Kaniye Şeker, Hamdi Bayhan, Elif Yiğit, Bazi Aşkan, Songül Taş, Mesut Erzengin, Hikmet Uzunay, Star Emek, Gürsel Kamaç, Faysal Parlak, Cemil Duman, Kadir Toprak, Hakan Demir, M. Ali Sönmez, Ramazan Duman, Azat Gündoğan, HDP Erciş Belediye Meclis Üyesi Gülay Yılmaz, Hikmet Uzunay ve HDP yöneticisi Beritan Tayan gözaltına alındı.

Bitlis Merkez, Hizan ve Tatvan ilçelerinde HDP İl Örgütü yöneticisi Maruf Kartal, soyadı öğrenilemeyen Necati isimli bir yurttaş, HDP İlçe eski başkanı Suat Altun, Yüksel Ozan, Mehmet Salih Türk, Cemal Türk, Fesih Gürbüz ve Mehmet Şerif Aslan gözaltına alındı. Gözaltına alınanların gözaltı gerekçesi ise henüz öğrenilemedi.

Şırnak Merkez ve ilçelerinde yapılan baskınlarda ise en az 9 kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre, Murat Kabul, Abdullah Güngen, Rahmet Bayar, Cahide Zeybek, Serdar Şengül, Osman Şen, Rıdvan Paksoy, Mehmet Yaman ve Zaydan Şengül “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” gerekçeleriyle gözaltına alındı. Operasyonda başka kişilerin de gözaltına alındığı bilgisi edinildi.

Mardin’de ise Nesim Keleş, İhsan Demir, Ali Alan, Yusuf Aslan, Sabri ve Mürşit Aslan dahil en az 7 kişi gözaltına alındı.

Osmaniye’de ise HDP İl Örgütü yöneticisi Metin Eren ve HDP üyesi Bahri Gümüş, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.