Hasta tutukluların tedavisi için adım atılmasını istediler

0 272
image_pdf

İHD üyeleri, İstanbul ve Ankara’da durumlarına dikkat çektikleri abdullah İçli ve Erol Zavar üzerinden tedavileri yapılmadığı için sağlık durumu kötüleşen hasta tutukluların tahliyesi için gerekli adımların atılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyelerinin hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”, 371’inci haftasında polis tarafından engellendi. Karşılaştıkları engelleme nedeniyle komisyon üyeleri açıklamalarını dernek binaları önünde yapmak zorunda kaldı.
Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, yine “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”  pankartı açıldı.
 Komisyon Üyesi Hatice Onaran tarafından yapılan açıklamada, hasta tutuklu Abdullah İçli’nin durumuna dikkat çekildi.
‘ANNELERİN SESİNE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR’
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in, 8 Kasım 2018’de başlattığı açlık grevinin 178’inci gününde olduğunu hatırlatan Onaran, aynı taleple cezaevlerinde binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu ifade etti.
Çocuklarının ölmemesi için cezaevi kapılarında adalet isteyen annelerin sesine tahammül edemeyen iktidar sahiplerinin ise, ailelere her türlü baskı ve şiddeti uyguladığını söyleyen Onaran, “Binlerce kişinin sürdürmekte olduğu bu eylemin ve taleplerinin dikkate alınmaması üzerine 15 tutuklu 30 Nisan tarihinde açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevirdi. Biz insan hakları savunucuları olarak her insanın nerede ve hangi koşulda olursa olsun taleplerini duyurabilmek için son noktada bedenini ortaya koymasını yaşam hakkı olarak kabul ediyor ve devletin, yetkililerin bu talepleri görmezden gelmeye son vererek yaşam hakkını korumasını istiyoruz” diye belirtti.
‘HAYATİ RİSK TAŞIMAKTA’
Onaran ardından durumuna ağır hasta tutuklu Abdullah İçli’nin durumuna değindi.
2011 yılından beri cezaevinde olan İçli’nin Ekim 2011’de kalp krizi geçirdiğini belirten Onaran, şu bilgileri verdi: “İçli, Erzurum Bölge Hastanesinde Kroner bypass ameliyatı olduktan beş gün sonra tekrar hapishaneye götürülür. Yapılan hukuki girişimlere olumlu yanıt verilerek 2 Kasım 2011’de şartlı tahliye edilir. 2015 yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle İstanbul/Siyami Ersek Kalp Hastanesinde anjiyo sonrası tedavi edilirken tutuklanarak Ümraniye T Tipi Cezaevi’ne götürülür. Defalarca hastaneye götürülüp hiçbir işlem yapılmadan geri getirilen içli, kalp ve yüksek tansiyonu nedeniyle günlük olarak 14 tane ilaç almaktadır. Dernek Şubemize başvuruda bulunan ailesi şunları belirtmiştir: Abdullah İçli’ye kalp rahatsızlığı ve potasyum eksikliği nedeniyle kullandığı ilacı hapishane idaresinde, bulunmadığı gerekçesiyle uzun zamandır verilmemiştir. Doktoru, ailesi olarak bizim alabileceğimizi söylemiş ancak cezaevi idaresi ‘devlet bulur’ diyerek ilacı geri vermiştir. Bu süre boyunca ilacını kullanamadığı için sağ böbrek üstünde kitle tespit edilmiş ve bir ay önce ameliyat edilmesi gerektiği söylenmiştir. İki kez kalp krizi geçirdiği ve gerekli tedavi ve kontrolleri sürekli aksatıldığı için hayati risk taşımaktadır.”
Onaran, sözlerini gerekli tedavileri yapılmadığı için sağlık durumları ağırlaşan tüm hasta tutukluların tahliyesi için gerekli adımların atılmasını isteyerek noktaladı.
ANKARA
Ankara’da da Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, troid kanseri olan hasta tutuklu Erol Zavar’ın cezasının ertelenmesini istedi.
İnisiyatif üyeleri eylemlerinin 244’üncü haftasında İHD Ankara Şubesi önünde biraraya geldi. Yaptığı açıklamada Türkiye cezaevlerinde binlerce sorunun yaşandığına dile getiren İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, tutukluların iletişim haklarının engellendiğini, avukatları ile kameralı görüş yapmaya zorlandıklarını, disiplin cezaları ile infazlarının yakılması gibi artarak devam eden hak ihlallerinin yaşandığını ifade etti.
‘TİROİD KANSERİ ZAVAR’IN AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR’
Çevirmen, ardından durumuna dikkat çektiği Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Erol Zavar’ın uzun yıllar mesane kanseri tedavisi gördüğünü ve yapılan ameliyatlarla mesanesinden 50’ye yakın tümör alındığını belirtti.
Çevirmen, Zavar’ın durumuna dair şu bilgileri verdi: “Zavar’a yapılan tetkiklere göre reflü, ülser, gastrit, mide fıtığı ve yoğun ödem gözlenmiştir. Ayrıca bel ve boyun fıtığı rahatsızlıkları mevcut ve diz bağlarda yırtık var. Kalpte taşikardi aritmi var, ilaç kullanıyor. Akciğerde koah ve astım var. Ayrıca alerji ve aşırı aktif mesane sendromu için de ilaç kullanıyor. Kendisine son dönemlerde yapılan tetkiklerinde tiroid kanserine yakalandığı anlaşılmıştır. Tiroid kanseri için ameliyat olması gerekmekte, dilekçe yazarak hastane tarafından kendisine gün verilmesini beklemektedir. Ayrıca yaşadığı kalp sorunları nedeniyle de anjiyo olması gerekmektedir.”
‘EROL ZAVAR’IN CEZASI ERTELENSİN’
Zavar ve yüzlerce hasta tutuklunun tedavi edilmeyi beklediğini vurgulayan Çevirmen, tutukluların sağlık ve yaşamsal güvenliklerinin devletin koruması altında olduğunu hatırlattı.
Çevirmen, devletin sorumluluklarını gerektiği şekilde yerine getirmediğini dile getirerek, şunları ekledi: “Bunca yaşanan ölüm ve sağlığa erişim ihlali, hapishanelerde yaşanan ve süreklileşen ölümler bunu göstermektedir. Hapishanelere dışarıdan ne bir sağlık kurumu, ne sivil toplum kuruluşu ne de bağımsız heyetlerin girilmesini izin veriliyor. Olumsuz koşullar, sağlığa erişimlerinin önündeki engeller nedeniyle durumları giderek ağırlaşmaktadır. Erol Zavar’da bu mahpuslardan biridir ve acil olarak tedavilerinin yapılması, ameliyatının gerçekleştirilmesi, kalp anjiyosunun yapılması, hastalıkları nedeniyle cezasının ertelenmesi, ailesinin yanında ve tam teşekküllü hastanelerde bakımın yapılması gerekmektedir.”
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.