“Hasta tutuklu Kemal Özelmalı artık ihtiyaçlarını karşılayamıyor”

0 345
image_pdf

Hasta tutuklular için yapılan F Oturumu eylemi, bu hafta da polis engeli ile karşılaştı. Galatasaray Meydanı’nda yapılmasına izin verilmeyen eylemde, tutuklu Kemal Özelmalı’nın tahliye edilmesi istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen F Oturumu’nun 344’üncü haftası da polis tarafından engellendi.

Polisin engeli üzerine açıklama, İHD şube binası önünde yapıldı. İHD’nin penceresine İngilizce ve Türkçe olarak “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartı asılırken, eylemde, “Hasta mahpus Kemal Özelmalı serbest bırakılsın” pankartı açıldı. Bu haftaki açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acetin yaptı.

344’üncü “F Oturumu”nda Wernicke Korsakof hastası olan ve Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan Kemal Özelmalı’nın durumuna ilişkin Acetin, şu bilgileri paylaştı:

Tek başına tahliye talebiyle açlık grevine gidilmesi anlaşılmaz görünebilir. Ancak Kemal Özelmalı’nın 30 yıla yaklaşan hapishane sürecine bakıldığında bu talep anlaşılır oluyor. 12 Eylül 1980 darbesi sonrası 7 yıl hapiste kalan Özelmalı, 90’lı yıllarda tekrar hapse girdi.  Özelmalı ’96 ölüm orucu ve süresiz açlık grevi eyleminden sonra 2000’de ölüm orucuna girdi; ölüm orucu sonrasında Wernicke Korsakof rahatsızlığına yakalandı. Hafızanın tahribata uğraması nedeniyle Korsakof rahatsızlığından kaynaklı hapishanede olduğunun farkında bile olmayan Kemal Özelmalı, Wernicke rahatsızlığından kaynaklı tek başına kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdadır.

Sol ayağı yaralanmadan kaynaklı engelli olan Özelmalı’nın ayrıca kol, boyun ve bacaklarında sürekli kramp oluştuğunu aktaran Acetin, “Bunlarla birlikte bağırsak, prostat, idrar tutamama, görme ve duymada azalma, denge bozukluğu var. Buna rağmen Özelmalı’nın Adli Tıp Kurumu’na sevki için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurudan bir sonuç çıkmadı. Adli Tıp Kurumuna sevk talebinde bulunan Özelmalı devlet hastanesinden verilen ‘hapiste kalabilir’ raporuna dayanılarak hapiste tutuluyor” dedi.

“Ortada bir düşmanlık var”

Acetin, durumu ağır olan hasta tutukluların durumlarının göz önüne alınmadığına dikkat çekerek, “Başka örneklerde gördüğümüz; devlet hastanelerinin ‘hapiste kalamaz’ raporu verdiğinde görmezden gelinerek Adli Tıp Kurumuna sevk eden savcılık, ‘hapiste kalabilir’ raporu verilince hiçbir görüşe ihtiyaç duymadan bu raporu esas alıyor. Ortada bir düşmanlık ve hukuksuzluk olduğu çok açık” sözleri ile tepki gösterdi.

“Daha fazla zarar verecek”

Özelmalı’nın durumuna ilişkin son bilgileri de paylaşan Acetin, şunları söyledi:

Özelmalı’yı 23 Eylül ve 23 Ekim tarihlerinde ziyaret eden İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi avukatı Zelal Demiray ile yaptığımız telefon görüşmesinde son durumunu şöyle belirtmektedir. ‘Kemal Özelmalı hem ATK’ya sevki için, hem de hapiste kaldığı sürenin tahliye tarihini geçtiğini düşündüğü için açlık grevine girmiştir. Ancak infaz tarihi ile ilgili net bilgimiz henüz yoktur. Wernice korsakoff rahatsızlığı nedeniyle zaten var olan sağlık sorunları daha da ağırlaşmıştır. Gözle görülür kilo kaybı, hareket etmede zorluk çekme, birine tutunmadan yürüyememe hatta ayakta duramama ve nefes sorunu yaşamaktadır. Ayrıca hastane sevklerine tekerlekli sandalye ile götürülmektedir’.  Kemal Özelmalı, bir aydan fazla bir zamandır açlık grevinde. Kemal Özelmalı’nın açlık grevi talebi esasında hukuksuzluğa karşı bir talep oluyor. Üstelik yaklaşık 30 yıldır içerde olan,  defalarca açlık grevi eylemine ve iki kere ölüm orucuna girmekten kaynaklı Wernicke Korsakof rahatsızlığı için şimdi yaptığı açlık grevinin vücudunda çok daha fazla tahribata yol açacağı da açıktır.

Acetin, Özelamlı’nın biran önce tahliye edilmesini istedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.