Geceden kuyruğa girdiler: 1200 kişilik işe 60 binden fazla başvuru

0 344
image_pdf

Türkiye Taş Kurumu’nda işçi olmak için binlerce kişi geceden kuyruğa giridi, İŞKUR yetkilileri sabah saat 10.00 itibarıyla başvuruların 60 bine ulaştığını açıkladı.

Zonguldak ve Bartın’da, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) işçi alınacağını duyan binlerce vatandaş gece saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde gece sıraya girenlerin oluşturduğu yoğunluk gündüz de devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl düzenlediği Zonguldak mitinginde, TTK’ya ilk etapta 1000, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yeraltı üretim işçisi alınacağını söylemişti. İlk 1000 işçi için Zonguldak’a 700, Bartın’a 200 ve Karabük’e 100 kontenjan ayrıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TTK Genel Müdürlüğü yetkilileri; 18 yaşını tamamlamış, 32 yaşından gün almamış ve diğer şartları taşıyan adayların başvurularını 12 Şubat Salı günü saat 00.01’den itibaren Çalışma ve İş Kurumu’nun (İŞKUR) internet sitesi ile ‘Alo 170’ten almaya başladı. İşe başvurmak isteyenler ise gece saatlerinden itibaren Zonguldak ve Bartın’daki Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. İl müdürlüklerindeki yoğunluk, sabah saatlerinde de sürdü. Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu’nun internetten, ‘Alo 170’ten, ilçe ve belde belediyeleri ile Ticaret Sanayi Odalarından başvuruların alındığını duyurmasına rağmen yeraltı üretim işçisi olmak isteyenler, beklemeyi sürdürdü.

SABAH SAATLERİNDE BAŞVURU SAYISI 60 BİNİ BULDU

İŞKUR yetkililerinden alınan bilgiye göre, diğer başvuru noktalarıyla birlikte gece alınmaya başlanan başvurular sonucu sisteme saat 10.00 itibarıyla 60 bin giriş oldu. Yetkililer, başvuru sayısının son gün olan 18 Şubat Pazartesi saat 00.00’dan sonra açıklanabileceğini kaydetti.

GECEDEN SIRAYA GİRDİLER

Başvuru için gece saatlerinde sıraya girdiğini anlatan 28 yaşındaki Muhammet Demir, internetten veya farklı yöntemlerle başvuruya güvenmediğini söyledi. Bire bir başvuru yapmak için geldiğini dile getiren Demir, “Şimdi bir yoğunluk var, gidiyor. TTK’dan başka şansımız yok. İnşallah, iyi bir kura çekimi olur” dedi.

BARTIN’DA DA YOĞUNLUK VAR

Bartın’a ayrılan 200 kişilik kontenjan için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde gece başlayan yoğunluk, gündüz de devam etti. İş başvurusu yapmak isteyenler, uzun kuyruklar oluşturdu. Başvuru yapacaklar, gruplar halinde içeri alındı

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.