Gebze’de anneler 40 gündür eylemde: Engele rağmen oturdular

0 295
image_pdf
Gebze Cezaevi’nde 40 gündür nöbet eylemi yapan anneler, bugün de polislerce engellendi. Bir grup anne, polisin engeline rağmen cezaevi önüne giderek, oturma eylemi yaptı.
İmralı tecridine karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevi ve ölüm orucuna karşı annelerin, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi önündeki eylemi bugün de devam etti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze ilçe binasında toplanan ailelere, milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Faruk Gergerlioğlu ile çok sayıda yurttaş eşlik etti. HDP ilçe binası önünde araçlarına binerek, cezaevine hareket eden ailelerin önü Bağdat Caddesi’nde polislerce kesildi.
Araçlarından indirilen ailelerin GBT’si yapıldı. Polisler ailelerin cezaevi önüne gitmesine izin vermeyeceğini ifade etti. Anneler bunun üzerine engellenen caddede oturma eylemi gerçekleştirdi. Daha sonra polisler, anneleri zorla araçlarına bindirdi.
ENGELE RAĞMEN OTURMA EYLEMİ 
Bir grup anne ve HDP Milletvekili Ayşe Sürücü ise, polisin engeline rağmen cezaevinin önüne giderek, oturma eylemi gerçekleştirdi. Polis, anneleri daha sonra zorla yerlerinden kaldırdı. Arabaya bindirilmeye çalışılan tutuklu anneleri “Biz anneyiz, bize bu şekilde davranamazsınız. Defalarca engellesiniz yine geleceğiz” diyerek tepki gösterdi.
Annelerin eylemi yarın yine aynı saatte devam edecek.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.