Eylül ayında 45 kadın erkekler tarafından öldürüldü

0 435
image_pdf

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre Eylül ayında erkekler tarafından 45 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) 2018 Eylül ayı raporunu yayımladı. Raporda kadına yönelik şiddet haberlerinde dava, olay ve kadın hareketine dair ayrıntılar basında yer alırken cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkmasının gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesinde zorluklar yaşandığı belirtildi. Çocuk istismarı ve cinsel şiddet verilerinin açıklanandan ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla olduğunun altı çizildi.

Raporda 2018 yılının eylül ayında 45 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin ise devam ettiği belirtildi.

“Ekonomik kriz kadına şiddetin bahanesi olamaz”

Kadınların ekonomik kriz bahane edilerek saldırıya uğradığı belirtilen raporda erkek şiddetinin bahanesinin ekonomik kriz olamayacağı vurgulandı.

Üst üste gelen zamlar, artan işsizlik ve borçlar sonucu; kadınların istihdam seviyesi gün geçtikçe düşerken ekonomik krizin kadın cinayetlerinin  bahanesi olarak önümüze gelmesi kabul edilemez. Her karmaşık dönemde erkekler, eşiti olarak görmediği kadınlara saldırmayı, şiddet uygulanabilir olarak görüyor. Erkekler aynı durumda olan hemcinslerine karşı hukuk yollarına başvururken, “alacağım vardı” diyerek kadınları öldürüyor. Bu ay içerisinde erkekler, işsiz kaldığı ve geçim sıkıntısı çektiği için ya da alacağı olduğunu bahane ederek 6 kadın cinayeti işledi. Hiçbir durum kadın cinayetinin bahanesi olamadığı gibi; erkek şiddetin bahanesi de ekonomik kriz olamaz. Geçim sıkıntısının bedelini kadınlar canlarıyla ödeyemez.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.