Esenyurtlular “Hasankeyf İçin Ses Ver” Doğa Ve Tarih Yok Olmasın

0 168
image_pdf

Esenyurt Doğayla Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrısıyla “Hasankeyf için ses ver, doğal ve tarihi mirasımız yok olmasın” sloganıyla Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik düzenlendi.

Erbane topluluğunun performansıyla başlayan etkinlik Hasankeyf için yapılan açıklama ile devam etti. Esenyurt Doğayla Dayanışma İnisiyatifi adına yapılan açıklamada; Hasankeyf’te ilk yerleşimin 11 bin 500 yıl önceye dayandığı, Anadolu ve Mezopotamya topraklarında bütünlüğünü koruyabilen tek yerleşim özelliğini taşıdığı belirtildi. Hasankeyf’e yapılmak istenen Ilısu Barajı ile antik kentin ve köylerin sular altında kalma tehdidi yaşadığı ifade edildi.

  • Yapılan açıklamada öne çıkanlar şöyle:

Şuana kadar 20 adet sit alanında arkeolojik kazılar yapılmış durumda ancak baraj yapıldığı takdirde binlerce yıllık tarih sular altında kalacak ve birçok arkeolojik sit alanı araştırma yapılmadan tahribata uğrayacak, yok olacak.

Esenyurt Doğayla Dayanışma İnisiyatifi’nin çalışmaları Kazdağları’ndan Hasankeyf’e, Salda Gölü’nden Munzur Vadisi’ne kadar AKP’nin rant uğruna talan etmek istediği tüm yaşam alanları için devam edecek.

Açıklamanın ardından etkinlik Nazım Usta’nın okuduğu şiirlerle, Emektar Daktilo Müzik Kolektifi ve Gölge Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisi ile devam etti. Etkinliğe katılan Esenyurtlular, Hasankeyf için sözünü söyledi, alanda açılan beyaz kağıda isteklerini, düşüncelerini, tepkilerini yazarak dile getirdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.