Ermenek işçileri jandarma barikatında sabahladı

0 48
image_pdf

Soma’dan Güneyyurt’ta direnişte olan maden işçilerine desteğe gelen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, “Eğer bugün bu mücadeleyi burada kaybedersek, bir daha Ermenek madenlerinde hak aramak mümkün olmayacak” dedi.

Karaman Ermenek’te ödenmeyen maaşları ve patronları tarafından gasp edilen tazminat hakları için Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin direnişi 58’inci gününde. Dün bir kez daha Ankara’ya yürümek isteyen işçilerin önü jandarma tarafından kesilerek engellenmişti. İşçiler, Güneyyurt Belediye Meydanı’nda jandarma barikatı altında sabahladı.

Manisa’nın Soma ilçesinde Kırkağaç Çamı’nda işçilerle direnişte olan aralarında Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreterleri Kamil Kartal ve Başaran Aksu’nun olduğu bir grup sendika uzmanı, sabah saatlerinde Güneyyurt’a geldi.

‘SADECE HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

Jandarma barikatı önünde konuşan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Bugün bu sorun çözülecek. Dün son defa fırsat verdik ama maalesef bizi hiç dinleyen yok. Bizim sorunumuzu çözmek isteyen yok. Biz kimsenin evini zorla basmadık sadece hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı vermiyorlar ama biz alacağız” diye konuştu.

Jandarma komutanıyla görüşen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Başaran Aksu, “Biz yürüyüş yolumuzdayız, yol açılsın biz yürüyelim. Haksız değiliz, mağdur biziz. Pandemi bizim yürüyüşümüze engel değil. Herkesle görüştük ama sonuç yok. Sorunu çözün bizde kendi işlerimize dönelim. Bu tablo bizim hoşumuza gitmiyor. Bu sorunun köklü çözülmesi için yola çıktık” şeklinde konuştu.

‘ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK’

İşçilere seslenen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal ise işçilere, “Soma’nın selamını getirdim. Siz Ermenek’te, onlar Soma’da gasp edilen haklarını almak için günlerdir mücadele ediyor” sözleriyle seslendi.

“Devlet denilen bir aygıt var” diyen Kartal, şunları söyledi: “Bu devlet ve onu sevkle idare eden bir başka mekanizma var, yani siyasiler. Devlet soyut bir kavram ama devleti idare eden birileri var onlar siyasiler, iktidar partisi. Şu ana iktidar da olan parti ve onunla koalisyonda olan parti, devleti sevkle idare ediyorlar. Devletin askeri, mahkemesi, meclisi, kurumları var ve bu kurumlarla yurttaşlara yardım ediyor. Eğer biri haksızlığa uğrarsa, ona adaleti sağlamalı devlet. Siz haksızlığa uğradınız, adalete müracaat ettiniz. Ama adalet sağlanmadı. Eğer bugün bu mücadeleyi burada kaybedersek, bir daha Ermenek madenlerinde hak aramak mümkün olmayacak. Şimdi kaybedersek, bir daha kazanma şansımız olmayacak. Onun için sonuna kadar ölmek var dönmek yok.”

Sık sık “Yolu aç jandarma, geliyoruz Ankara”, “Ermenek düşünme, madencini küstürme”, “Direne direne direnişten zafere” sloganları atan işçilerin jandarma barikatında bekleyişi sürüyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.