DİSK Genel-İş’ten belediyelere uyarı

0 374
image_pdf

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, belediye seçimleri sonrasında işçilerin sendika seçme hürriyetlerini ihlal eden işveren ve sendika girişimlerine karşı uyardı.

DİSK Genel-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, yerel seçimlerinden sonra işbaşına gelen belediye yönetimlerinin birçoğunun ilk icraat olarak çalışanların sendikalarını değiştirmeleri yönünde baskı uygulamak olduğu hatırlatıldı. Açıklamada 31 Mart yerel seçimleri sonrasında ise cumhur ittifakının kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı işyerleri ve şirketlerde çalışan ve bugüne kadar sendika üyesi olmaları engellenen işçilerin apar topar iktidara yakın bir sendikaya üye yapılmak istendiği belirtildi. Söz konusu sendikanın böylelikle işyerlerinde çoğunluk sağlayarak ve Bakanlıktan toplu sözleşme yetkisi almayı, imzalanacak toplu iş sözleşmesiyle işçilerin iradelerine el koymayı amaçladığı belirtildi.

“İşçiler, iradenize ipotek koymaya çalışanlara karşı çıkın”

Her ne kadar tüm dünyada siyasal iktidarlar ve işverenler işçilerin sendikal haklarını zayıflatmak ve ortadan kaldırmak isteseler de bu hakların evrensel hukukun teminatı altında olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bu hakları içselleştiremeyen iktidarlar ve işverenler bulundukları toplumu çağ dışına sürüklemektedirler” denildi.

Ülkemizde de sendikal hakların hükümetler ve işverenlerce baskı altına alınmak istendiğinin belirtildiği açıklamada iktidara yakın sendika ve belediye yönetimleri uyarıldı:

Bu yol çıkmaz sokaktır. Sendikalar, sendikal hakları tüm boyutlarıyla güçlü bir biçimde sahiplenmeli ve işverenlerin işçilerin sendikal haklarına müdahalesine kapı açacak girişimlerden kaçınmalıdırlar. Bunun aksine davranan sendikalar sendika olma vasıflarını yitirecek ve iktidar desteğiyle tırmandıkları tepelerden hızla aşağılara yuvarlanarak yok olacaklardır. Uyarıyoruz.

Buradan tüm sendikalara sesleniyoruz: Sendikal haklara saygı gösterin, işçinin sendika seçme özgürlüğünü elinden almayın. Gerekirse seçim sandığını ortaya koyalım işçiler kendi sendikalarını seçsinler, yetkili sendika referandumla belirlensin. İşverenlerin ve siyasi iktidarların işçi sınıfı iradesine müdahale etmelerini engelleyelim. İşveren ve iktidar gücünü kullanarak sendikacılık yapmayı tarihe gömelim.

Buradan belediyelerde çalışan tüm işçilere sesleniyoruz: İradenize ipotek koymaya çalışanlara karşı çıkın, baskı ile şu veya bu sendikaya üye olmayın. Sizi baskıyla, tehditle ve korkutmayla herhangi bir sendikaya üye olmaya zorlayanlar Türk Ceza Kanunu’na göre suç işlemektedirler.

Buradan belediye işverenlerine sesleniyoruz: İşçilerin sendika seçme özgürlüğüne ve sendikal haklara saygı gösterin.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.