DİRENEN SİBAŞ İŞÇİLERİ KAZANDI

0 285
image_pdf

Direnen SİBAŞ işçileri hukuk mücadelesini kazandı. Aydın Söke’de faaliyet gösteren SİBAŞ fabrikasından atılan ve 190 gündür nöbet eylemi sürdüren 77 işçiden 51’i işe iade davasını kazandı.

Aydın’ın Söke ilçesinde faaliyet gösteren SİBAŞ turşu fabrikasındaki işlerinden çıkarılan işçilerin işe iade edilmeleri talebiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Söke 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada işe iade kararı çıktı. Kararı duyan işçiler, sevinçlerini paylaştı. 77 işçiden 51’inin işlerine geri dönme kararı verilirken, diğer işçilerin duruşması 20 Eylüle ertelendi.
9 yıldır SİBAŞ’ta posta başı olarak çalışan Meral Yıldız, “Mutluyuz, direndik ve kazandık” dedi. İşçilerden Halime Ulutaş ise, “Çok mutluyuz, duygularımı tarif etmem çok zor. İşçi kazandı, hak mücadelesi kazandı. Her şey çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?  

Aydın’ın Söke ilçesinde kurulu SİBAŞ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Tek Gıda İş Sendikası’na üye olduklan gerekçesi ile işten çıkarılan işçiler, 28 Aralık’tan bu yana fabrika önündeki direniş çadırında işe iade talepleri için bekliyordu. Defalarca çadırları sökülen, direniş alanlarına çöp dökülen işçilerden 51’i,direnişlerinin 190. gününde işe iade davalarını kazandı.
Kaynak: nethaberajansı
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.