ODTÜ’DE AĞAÇ KESİMİ VE KAÇAK İNŞAT DURDU

0 242
image_pdf
  • KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE BETON DÖKÜLÜYOR

ODTÜ’de saldırıya uğrayan öğrenciler rektörlük binası önüne yürümüştü. Öğrenci vekili rektör ile görüştü.

ODTÜ’de Kavaklık’ta kaçak inşaat için başlayan ağaç kesimi öğrenci ve akademisyenlerin karşı duruşu ile durduruldu. İnşaat alanının mühürleneceği açıklandı.

Mimarlar Odası, rektörün profesörlüğünün elinden alınması ve meslekten men edilmesi için YÖK Etik kuruluna başvurdu.

  • ODTÜ’de kesilen ağaçların yerine beton dökülüyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bulunan 40 dönümlük kavaklığın 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredilmesi ile beraber yapılması planlanan KYK yurdu projesi için sabah saatlerinde başlayan ağaç kesimi, Rektör Verşan Kök ile yapılan görüşme sonrasında durduruldu.
  • TMMOB: İNŞAAT DURDURULSUN
Öte yandan TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından Ankara Valiliği’ne yazı gönderilerek inşaat ruhsatı olmadığı halde yapımına başlanan ODTÜ Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt inşaatının durdurulması talep edildi.
  • REKTÖRLÜK: KESİLECEK KAVAK AĞACI SAYISI 750
ODTÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise öğrenci yurdunun ODTÜ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 21 Mayıs 2018’de imzalanan protokol kapsamında yapılacağı ifade edildi ve inşaatın yapılacağı bölgede kesilecek kavak ağacı sayısının yaklaşık 750 olduğu ifade edildi.
  • ÇEPNİ: KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE BETON DÖKÜLÜYOR
Çankaya Belediyesi’nden gelen heyet ile beraber ağaçların kesildiği kavaklık alana gittiklerini ifade eden Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, ağaçların yüzde 99’unun kesildiğini söyledi. Belediyenin ormana müdahale etme yetkisin olmadığını aktaran Çepni, “Sadece inşaata müdahale etme yetkisi var.  Belediyeden gelen heyet bugün gözlem yaptı, yarın yine geleceklerini söylediler” dedi. İşçilerin kaldığı prefabrik şantiyede heyetin gözlem yaptığını ve bu sırada da ağaç kesiminin devam ettiğini belirten Çepni, kesilen ağaçların yerine beton dökülmeye  başlandığı bilgisini de doğruladı.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.