DHL Express işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı: TİS için masaya oturulacak

0 437
image_pdf

TÜMTİS üyesi işçilerin bir yılı aşkın süredir devam eden DHL Express direnişi kazanımla sonuçlandı. DHL Express ve TÜMTİS toplu iş sözleşmesi için masaya oturacak

Bir yılı aşkın süredir devam eden TÜRK-İŞ’e bağlı TÜMTİS Sendikası’na üye işçilerin, DHL Express’e karşı yürüttükleri  direnişi kazanımla sonuçlandı. TÜMTİS’in kazandığı çoğunluk mahkeme tarafından da tespit edildi. DHL Express, TÜMTİS’le toplu iş sözleşmesi için masaya oturacak.

Ne olmuştu?

TÜMTİS, Uluslararası kargo şirketi DHL Express’te örgütlenme çalışmasını 2017 Şubat’ında tamamlayarak çoğunluk tespiti yaptırdı. Ancak işveren, TÜMTİS’in çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açarak bu süreçte 9 sendikalı işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler, TÜMTİS’in öncülüğünde işyeri önünde 17 Temmuz 2017 tarihinde direniş başlattı. İşyeri önünde devam eden direnişe yurt içinden ve yurt dışından destek ve dayanışma ziyaretleri yapıldı.

TÜMTİS, DHL Express’teki duruma ilişkin başta ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ve ETF (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu) olmak üzere uluslararası sendikaları bilgilendirdi ve her platformda dayanışmanın önemini anlattı. TÜMTİS, Türkiye’deki konfederasyonları ve sendikaları direnişlerine, dayanışmaya çağırdı. DİSK ve KESK genel başkanları, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları, şube başkan ve yöneticileri direniş yerini ziyaret ederek, basın açıklamalarına katılarak TÜMTİS’e destek verdi.

İşçilere uluslararası destek

8 Haziran 2018 tarihinde 20’den fazla ülkede eş zamanlı eylemler yapıldı. TÜMTİS’in üst örgütü ITF ve ETF’nin çağrısıyla yapılan bu eylemlerde, merkezi Almanya’da bulunan şirkete, Türkiye’de çalışanlarına yönelik çifte standart uygulamaktan vazgeçmesi ve TÜMTİS’le masaya oturması için çağrı yapıldı.

Bu gelişmeler yaşanırken İstanbul 14. İş Mahkemesi’nde görülen itiraz davasında mahkeme, TÜMTİS’i haklı buldu. 5 Haziran 2018 tarihli karar duruşmasında mahkeme, TÜMTİS’in TİS (Toplu İş Sözleşmesi) için yeter sayıya ulaştığına hükmetti. Sonuç olarak DHL Express’te TİS aşamasına gelindi.

Mahkeme kararından sonra, ITF’nin DHL şirketi ile yaptığı veTÜMTİS genel başkanı ve genel sekreterinin de katıldığı görüşmelerde şirket yönetimi, mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini ve davanın temyiz sürecine götürülmeyeceğini taahhüt etti. Görüşmede taraflar, bundan sonraki süreci karşılıklı diyalog yoluyla yürütmeyi kabul etti.

DHL’nin mahkeme kararına itiraz etmemesi üzerine karar kesinleşti. Kesinleşen mahkeme kararı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na TİS yetkisi vermeleri için başvuru yapılmasının ve bakanlık tarafından yetki belgesinin verilmesinden sonra önümüzdeki günlerde TİS görüşmelerine başlanacak.

TÜMTİS’ten kendileriyle dayanışma gösterenlere teşekkür

Kazanımın ardından açıklama yayımlayan TÜMTİS, “Bu süreci başarılı bir TİS ile taçlandıracağımıza inanıyoruz. Bunun için de sendikamız mücadelesini kararlılıkla ve inançla devam ettirecektir” dedi ve yurtiçinde, yurtdışında kendileriyle dayanışma gösteren tüm sendikalara,  emek ve meslek örgütleri ile demokratik kitle örgütlerine ve basın emekçilerine teşekkür etti.

Yurtdışından destek mesajları

TÜMTİS’in üyesi olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ile Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ETF) kargo şirketi DHL Express’te TÜMTİS’in  toplu sözleşme müzakerelerine başlamasını memnuniyetle karşıladı ve DHL Express’te gelinen sürece ilişkin yapılan açıklamalar yaptı.

“DHL’ye ders niteliğinde”

ITF Genel Sekreteri Steve Cotton bu deneyimden çıkarılması gereken dersleri şöyle dile getirdi:

DHL Express Türkiye işçileri için harika bir haber. Şirketle yaşanan sorunlar sürerken sağlam durdukları için DHL Express işçilerini tebrik ediyorum. Ancak aynı zamanda bu deneyim, küresel protokol imzaladığımız DHL’ye bir ders niteliğinde olmalıdır; faaliyet yürüttükleri her yerde bu anlaşmanın içeriğine ve ruhuna saygı göstermelerini sağlayacağız. Böyle bir durum tekrarlanmamalıdır.

ETF Genel Başkanı Frank Moreels uluslararası dayanışmanın önemine vurgu yaptı ve şunları kaydetti:

Bu karar DHL Express Türkiye işçileri için adaletin sağlanması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bütün dünyadaki işçilerin dayanışmasıyla elde edilebilecek başarıları göstermektedir. 08 Haziran 2018 tarihinde yapılan Küresel Eylem Günü dünyanın her yerinden işçileri ve sendikaları bir araya getirmiş, DP-DHL üzerindeki baskıyı arttırmış ve sonunda Türkiye’de başarıya ulaşılmıştır.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk uluslararası sendikal dayanışmanın rolüne vurgu yaptı ve şunları söyledi:

 Burada elde ettiğimiz başarı uluslararası dayanışmanın başarısı olmuştur. Dünyanın her yerinden aldığımız destek bize mücadeleye devam etme gücü vermiş DHL Express’teki üyelerimiz için adaleti sağlamamıza yardımcı olmuştur. Bu mücadelemizde bize destek veren, dayanışma eylemleriyle mücadelemize güç katan kardeş sendikalarımıza ve tüm emek dostlarına teşekkür ederiz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.