Dev Yapı-İş’ten belediye önünde kendini yakan işçi için eylem

0 394
image_pdf

Maaşını alamadığı için Ramazan Ateş isimli işçinin kendini yaktığı Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelen sendika temsilcileri, “Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Yapı İşçileri Sendikası (Dev-Yapı-İş) üyeleri, Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Canlar isimli taşeron firmasında çalışırken 3 aylık ücretini alamadığı için kendini yakan işçi Ramazan Karabacak için belediye önünde basın açıklaması yaptı.Eylemde konuşan Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Karabacak’ın kendisini yakmasının krizin yarattığı bir sonuç olduğunu vurguladı. Ekonomik krizi yaratanların krizin faturasını işçi ve emekçilere ödetmek istediğine işaret eden Karabulut, krizin faturasını ödemeyeceklerini, elleri ve kafasının üst tarafı yanan işçi Karabacak’ın davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarının altını çizdi.

‘ÜLKE TEŞERON CUMHURİYETİNE DÖNÜŞTÜ’

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı da “Taşeronluk demek başta iş cinayeti demektir” dedi. Saygılı, “Burada yaşanan sorun tekil bir sorun değildir. 16 yıldır bu memleketi yönetenler ülkeyi bir taşeron cumhuriyetine dönüştürmüşlerdir. Neredeyse her gün taşeronda çalışan 5 işçi arkadaşımız iş cinayetlerine kurban gidiyor. Taşeronda çalışan arkadaşlarımız ücretlerini alamıyor. Bu eylem tekil değil Ankara’da TOKİ inşaatında çalışan işçiler ve Okmeydanı’nda çalışan işçiler ücretlerini alamadıklarından dolayı günlerdir direniyorlar. Nerede taşeronluk varsa, hangi belediye olursa olsun, hangi parti olursa olsun bizim sendikalı olarak görevimiz taşeronluğa karşı mücadeleyi sürdürmektir” diye konuştu.

‘BU TRAJEDİNİN SORUMLUSU İKTİDARDIR’

Konuşmaların ardından basın metnini okuyan Dev-Yapı-İş İstanbul Üçüncü Bölge Temsilcisi Hasan Oğuz, krizi fırsat bilen patronların taşeron sistemini de kullanarak para kazandığı halde ödemelerini yapmadığını dile getirerek, ücretleri ödenmeyen onlarca işçinin ya binaların tepesine çıktığını, ya da dün olduğu gibi bedenini ateşe verdiğini hatırlattı. Evine haciz gelen, çocuğuna harçlık veremeyen, ev kirasını, faturalarını ödeyemeyen işçilerin bunalıma girerek kendine zarar verme yoluna gittiğini vurgulayan Oğuz, “Krizden çıkış için patronları kurtarma derdinde olan hükümet işçilerin çığlıklarını, haykırışlarını duymuyor. Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar. Ödemeyeceğiz” dedi.

Açıklama “Köle değiliz işçiyiz birleşince güçlüyüz”, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganlarıyla sona erdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.