Desen Triko’da sendikal faaliyete tahammülsüzlük

0 248
image_pdf

Desen Triko’da fabrika yönetimi sendika üyesi olduğunu bildiği işçileri yüksek miktarda para teklif ederek işten çıkardı, kabul etmeyenleri gerekçe göstermeksizin işten attı

İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Desen Triko’da patron ve yönetim, ağır ve kuralsız çalışma koşullarına ve mobbing’e karşı yürütülen sendikal faaliyetlere tahammül edemedi.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın (Dev Tekstil) 1 ay önce fabrika yönetimi ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında çalışma şartlarında kısmi düzeltmeler yapılsa da fabrika yönetiminin sendikalı olduğunu bildiği işçileri yüksek miktarda para teklif ederek işten çıkarmak istediği iddia edildi.

Türkiye Tekstil,Örme,Giyim ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) üyesi işçilerin teklifi kabul ettiği ancak Dev Tekstil üyelerinin teklifi reddettiği belirtildi.

Dev Tekstil üyesi Yılbay Özçelik’in “Bizim taleplerimiz buradaki çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesidir. Çalışma ve yaşam koşullarımızın düzeltilmesi dışında hiçbir konu bizim önceliğimiz değildir” demesi üzerine fabrika yönetiminin Özçelik üzerinde kurduğu baskı arttı. Hakkında sahte şahitli tutanaklar tutulan Özçelik, gerekçe sunulmaksızın işten atıldı.

“Baskı ve saldırıları boşa düşüreceğiz!”

Dev Tekstil konuyla ilgili yaptığı açıklamada işçilerin çalışma ve yaşam koşulları düzelene, işten atılan üyeleri işe geri alınana dek mücadele etmeyi sürdüreceğini belirterek şunları söyledi:

Mango ve Zara gibi markalara üretim yapan Desen triko yönetimi, kuralsız ve kölece çalışma koşullarına karşı sendikalaşma yolunu seçen işçilere azgınca saldırmaktadır. Anayasal hak olan sendikaya üye olma hakkının kullanımını engellemektedir. Desen Triko yönetiminin saldırıları boşa düşürülecektir. Desen Triko, işçilerinin çalışma ve yaşam koşulları düzeltene, işten atılan üyemiz işe geri alınana kadar fiili ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. İşçilere en ağır şartlarda 10 -12 saat çalışma dayatanlara, küfür ve tehditler savuranlara karşı sessiz kalmayacağız.

Önümüzdeki günlerde Desen Triko’da hayata geçirilen ağır çalışma koşulları, sendikal hakkın kullanımına dönük saldırılar ve işten atma saldırısına karşı eylem programımızı kamuoyu ile paylaşacağız. Bütün işçi ve emekçileri, duyarlı kamuoyunu Desen Triko’daki baskı ve kölelik koşullarına karşı dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.