Baraj kapağı koptu: Dicle Vadisi’nde halk evlerini terk etti

0 366
image_pdf

Diyarbakır Eğil’de Kral Kızı Barajı’nın kapaklarından biri akşamüstü aşırı yağıştan dolayı koptu. Barajda biriken sular vadiye hızla dolarken su seviyesinin yükselmesiyle vadide bulunan bahçeler su altında kaldı ve belli bölgelerde halk evlerini terk etti

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Kral Kızı Barajı’nın kapaklarından biri akşamüstü aşırı yağış dolayısıyla koptu.

Su seviyesinin yaklaşık 6 metre yükseldiği Dicle Vadisi’nde Hewsel Bahçeleri başta olmak üzeri birçok tarım arazisi sular altında kaldı.

Aşırı yağışlardan sonra

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda son günlerde aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun dengelenmesi amacıyla 3 dolu savağı kapağının tedbir amaçlı dün akşam saatlerinde açıldığı ve bir süre sonra kapaklardan birinin koparak akıntıya kapıldığı belirtildi. Dicle Nehri yatağında su seviyesinin yükselmesi üzerine 2 kapak kapatılırken, barajdan yüksek oranda su akmaya devam ediyor.

Baraja doğru giden yolun bir kısmı akıntıdan dolayı çökmüş durumda. Yine baraja yakın olan Dicle köprüsünün çökme riski olduğu belirtildi. Ağaçlık alana kadar çıkan suların akıntısından dolayı kimi ağaçlar köklerinden söküldü. Yetkililerden alınan bilgiye göre, su seviyesi 6 metreye kadar yükseldi ve su yatağı 9 metre genişledi.

Yurttaşlar evlerini terk etti

Dün geceden itibaren barajdan çıkan kontrolsüz sudan dolayı Dicle Nehri’nde toplu balık ölümlerinin yaşanabileceği ve yurttaşların tedbiri elden bırakmamaları gerektiği vurgulandı. Dicle Vadisinde nehre yakın olan evlerini terk eden yurttaşlar, suyun debisinin düşmesini bekliyor.

Öte yandan Dicle Nehri üzerinde bulunan Devegeçidi Barajı’nda da aşırı su dolumu olduğu belirtiliyor.

Ekolojistlerden uyarı

Hevsel Bahçelerini Koruma Platformu üyesi Doğan Hatun, Dicle Nehri’nde yükselen su seviyesinin normalin üzerinde bir artış gösterdiğini söyledi. Hatun, su seviyesinin artması halinde ciddi zararlara yol açabileceğini söyleyerek yurttaşları uyardı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.