AYVALITAŞ’IN BABASI: YAŞADIĞIMIZ SÜRECE MÜCADELEMİZ SÜRECEK

0 200
image_pdf

Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesine ilişkin 6 buçuk yıldır süren davada sanıkların beraat verilmesine tepki gösteren baba Ali Ayvalıtaş, kendilerine bu süre boyunca eziyet çektirildiğini belirterek, “Türkiye’de adalet yok” dedi

Gezi Parkı eylemlerinde Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesine ilişkin 6,5 yıldır süren davanın sanıkların beraatıyla sonuçlanmasını protesto edildi. Konuya ilişkin Karaköy’de bulunan Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yaptığı basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi, avukatları, CHP Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda ilk olarak Mehmet Ayvalıtaş ailesinin avukatı Sevgi Evren konuştu. Davada sanıkların kusurunun görmezden gelindiğini belirten Evren, “Yaptığımız itirazlar Adli Tıp’a gitti. Fakat yine deliler karartıldı. Sanıkların kusursuz olduğu iddia edildi. Delillerimiz dosyaya alınmadı. Tespitler yapmamıza rağmen, alternatif rapor sunduk. Fakat iki sanık siyasi atmosferden yararlanarak, tedbir almadan, frene basmadan ağır bir suç işlediler” dedi.

“Basit trafik kazası olsaydı 5-6 yıl ceza alırlardı”

Her türlü baskı ve adaletsizlikle karşılaştıklarını ifade eden Evren, “Bu dava basit bir trafik kazası olsaydı eğer sanıklar 5-6 sene alırlardı. Ama maalesef bunun siyasi kararlar olduklarını görüyoruz. 3 defa mahkeme salonu değişti. Silahların gölgesinde duruşmalar gerçekleşti. 6 ay MOBESE görüntüleri kaçırıldı. Duruşmanın genelinde çevik kuvvet şiddetine maruz kaldık” ifadesinde bulundu.

“Delillere rağmen beraat kararı verildi”

Tüm bunlara rağmen “duruşmaya gelmeyen sanıkların adresi bulunamadı” cevabıyla karşılaştıklarını hatırlatan Evren, “24 celse geçti, 25 dilekçe sunduk. 6 buçuk yıl boyunca direndik ve bunu yeterince deşifre ettik. Hiçbir gerekçe vermeden mütalaa verildi. İrademize saygısızlık yapılarak beraat kararı verildi” diye konuştu. Evren, “Tüm delillere rağmen beraat kararı verenler toplumun hafızasına kazındı. Bu cinayetlerin sorumluların cezalandırılması için mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“6 buçuk yıl boyunca eziyet çektik”

Ardından konuşan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, 6 buçuk yıl boyunca eziyet çektiklerini belirterek, “Sürekli polis ve çevik kuvvetin şiddeti ve baskısı ile karşılaştık. Bizi Türkiye düşmanı olarak tanımlıyorlar. Orayı burayı yıkarız sanıyorlar ama biz yurdumuzu seviyoruz, adalet istiyoruz sadece” dedi.

‘Gezi’de halk ayaklanması vardı’

Gezi’nin halkların iradesi olduğunu söyleyen Ayvalıtaş, “Gezide halk ayaklanması vardı. Deliller olmasına rağmen beraat kararı verilmesi çok ağır. 2-3 gün kendime gelemedim. İçim yanıyor. Faşistsiniz dedim, adalet herkese lazım dedim. Adalet Tayyibe de lazım. Türkiye’de adalet yok. Faşistlere, hırsızlara, tecavüzcülere adalet var. Yaşadığımız sürece mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Toplantıda son olarak konuşan CHP milletvekili Ali Şeker, “O gün Gezi’de sokağa çıkanlar, adaleti öldürüyorsunuz diye sokağa çıktılar. Onların bıraktığı yerden devam edeceğiz. Mehmet Ayvalıtaş ve bütün gezi şehitlerini saygıyla anıyoruz” diye belirtti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.