Aydın’da işten çıkarılan 77 işçi direnişe başladı

0 220
image_pdf

Aydın Söke’de bulunan turşu fabrikasında 77 işçi işten çıkarıldı. İşçiler sendika üyesi oldukları için söylerken fabrika yönetimi 77 kişi “makineleşme” nedeniyle çıkarıldığını iddia etti

Aydın’ın Söke ilçesindeki, turşu fabrikasında bir yıl içerinde 77 işçi işten çıkarıldı. İşçiler sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıkları gerekçesiyle fabrika önünde kurdukları çadırda eylem yaparken, fabrika yönetimi işten çıkarılmaların sendikal faaliyetler dolayısıyla değil, “makineleşme” nedeniyle olduğunu söyledi.

Söke’nin kırsal Akçakonak Mahallesi’nde 1995 yılında kurulan turşu fabrikası, ABD ve Kanada başta, birçok ülkeye turşu ihracatı yapıyor. DHA’nın haberine göre fabrikada bir süre önce makineleşmeye gidildi. Yeni makinelerin alınmasıyla bir yılda toplam 77 işçi, işten çıkarıldı. İşlerine son verilen işçiler ise Tek Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için kovulduklarını söylüyor.

Fabrikada 7 yıl çalışan ve işten çıkarılan Meral Özbek Yıldız işten çıkarılma sürecini şöyle anlattı:

7 Şubat 2018’de sendikaya üye oldum. 8 Şubat’ta ise işten çıkarıldım. Sendikalı olarak sadece bir gün çalışma fırsatım oldu, onu da tam çalışamadım. Aynı gün içerisinde bizim çıkışımız verildi. İlk başta 8 kişi çıkarıldı ben de ilk çıkarılan grup içerisindeyim. İşten çıkarıldığımızda sendikaya bağlı 35 üye vardı. İşveren bizi çıkararak onlara da gözdağı vermek istedi. Şu an mahkeme süreci devam ederken, biz de oturma eylemini sürdürüyoruz. İşimizi geri istiyoruz. Anayasal haklarımızı kullandığımız için işimizden atıldık. Aslında biz patronumuzdan memnunduk.

“77 arkadaşımız işe iade edilene kadar eyleme devam edeceğiz”

Fabrikada 4 yıl çalışan ve işten çıkarılan bir diğer işçi Halime Ulutaş ise geçen ocak ayında sendikaya üye olduğunu, şubat ayında işten çıkartıldığını söyledi ve şöyle devam etti:

İşten çıkarıldıktan sonra ülkemizde OHAL durumu vardı, eylem yapamadık. 28 gün önce eylem yapma kararı aldık. Bir de ‘Belki anlaşma sağlanır, işe geri alınırız’ diye düşündük. Diğer arkadaşlarımızı da çıkardılar. Direniyoruz ve sonuna kadarda direnmeye devam edeceğiz. İşten çıkarılan 77 arkadaşımız işe iade edilene kadar devam edeceğiz. Eylem yaparken, havaların soğuk olması nedeniyle çadır kurduk. Önce kurduğumuz çadırı jandarma yıktı, sonra bir daha kurduk.

Yönetim Kurulu Başkanı: “Firmayı yönetecek makine bulsam, onu da alacağım”

Fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı Suat Zeytinoğlu ise işten çıkarılmaların sendikal faaliyet nedeniyle değil, ‘makineleşme’ dolayısıyla olduğunu iddia etti. Zeytinoğlu, şunları söyledi:

Fabrikamız 2017 Eylül ayında kronikleşmiş bir zarar içindeydi. Biz de yönetim kurulu olarak tasarruf tedbirleri aldık. Zarar etmemenin en kolay yolunu, makine alarak personel sayısının azaltmak ve verimi artırmakta bulduk. Bu karar doğrultusunda şubat ayında aldığımız makineler gelmeye başladı. Bu arada bazı işçiler de bizim haberimiz olmadan sendikalaşmışlar.

Bu makineleşme hızla devam ediyor ve daha da edecek. Bazı işten çıkan işçi kadınların bizlere hakaret ettiğini duymak, 60 yaşında beni, makine almak için daha da motive etti. Onlara bunca yıl iş verdim, hizmet verdim ve küfür yedim. Ben de makine almaya devam edeceğim. Eğer benim yerime geçip bu firmayı idare edecek bir makine bulursam, o makineyi de alacağım.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.