Ataşehir Belediyesi işçileri belirsiz süreli iş sözleşmelerini imzalamak istemiyor

0 468
image_pdf

Ataşehir Belediyesi işçileri, kendilerine imzalatılmak istenen belirsiz süreli iş sözleşmelerine karşı seslerini yükseltiyor

Nisan ayında KHK ile işten çıkartıldıktan sonra belediye binası önünde oturma eylemi yaparak işlerine geri dönen Ataşehir Belediyesi işçileri, bu kez de kendilerine imzalatılmak istenen belirsiz süreli iş sözleşmelerine karşı seslerini yükseltiyor.

Üyesi oldukları Genel-İş sendikasının 1 No’lu şube yönetiminin kendi sorunları ile yeterince ilgilenmediğini belirten ve Ataşehir İşçileri adı altında bir araya gelen işçiler konu ile ilgili yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

Bu sözleşmeye imza atmak boş kağıda imza atmakla eşdeğerdir. Hukukçulara incelettiğimiz bu sözleşmeyi Genel-İş sendikasının genel merkezindeki sendika avukatı da gözden geçirerek bu sözleşmenin maddelerinin çoğunun sorunlu olduğunu ve imzalanmaması gerektiğini belirtmişti. 1 No’lu Şube’nin iki temsilcisi, iki bin insanın kaderini belirleyecek bir konuda karar vermeyi kendilerine hak görüyorlar. Biz bu kararı tanımıyoruz.

Sendika yetkililerinin tutumunu eleştiren işçiler kendilerinin taşeron işçi olduğunu, kadrolu işçi olmadıklarını belirterek “İşsiz kalma riskimizin çok yüksek olduğu, çalışanlar için keyfiyetin ve hukuksuzluğun kol gezdiği bu koşullarda, o sendikacılar bizlere sormadan, bize dayatılan sözleşmeyi imzalamamızı istiyor” diyor.

İş davalarıyla ilgilenen hangi avukata bu sözleşmeyi gösterdiysek asla imzalamamamız gerektiğine dair geri bildirim aldık” diyen işçiler, bu sözleşmeleri imzalamayacaklarını ve bir hak kaybı yaşamamak için mücadeleye devam edeceklerini söylüyor.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.