Asgari ücret zammını isteyen Canan Tekstil işçileri iş bıraktı

0 266
image_pdf

Antep OSB’deki Canan Tekstil’de %26’lık asgari ücret zammının ücretlerine yansıtılmamasına tepki gösteren işçiler iş bıraktı, fabrikada üretim tamamen durdu

Antep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde işçiler arasında ücret zammı tartışmaları sürerken, Canan Tekstil’de asgari ücrete yapılan %26’lık zam yerine patronun %18’lik zam dayatmasına  tepki gösteren işçiler iş bıraktı.

İş bırakma eylemi 04-12 vardiyasında başlarken, öğlen vardiyası için fabrikaya gelen işçiler de eyleme katıldı. Sadece vardiya amirleri ile çavuşların kalması sonucu fabrikadaki üretim tamamen durdu.

Patronlar anlaştı, işçi haklarını gasp ediyorlar

Gürteks, Şireci, Canan Tekstil gibi büyük fabrikaların patronlarının anlaşarak “piyasa koşulları” gerekçesini öne sürdüğünü aktaran bir işçi, “Ocakta vermeleri gereken zammı daha vermediler, birkaç büyük fabrika kendi arasında anlaşmış birbirlerinden habersiz zam yapmıyorlar” diye konuştu.

Fabrikada son birkaç ayda 10 işçinin işten atıldığını belirten bir işçi de “İşçi sayısı azaldı ama üretim aynı. Bu demek oluyor ki, biz daha fazla çalışıyoruz. Ben eğer daha fazla çalışıyorsam hakkımı da isterim”dedi.

“Ama Tayyip iyi adam” diyen işçiye büyüklerinden eleştiri

Okumak istediğini ancak geçinebilmek için çalışmak zorunda kaldığını ifade eden genç bir işçi “Bu ülkede işçiyi düşünen yok ki. Bakın biz burada hakkımız için duruyoruz. Belediye başkanı ya da hiç kimse desteğe gelmiyor” diye başladığı sözlerini “Ama Tayyip iyi adam. O yüzden oyum Ak Parti’ye” diye sürdürdü.

Yaşça daha büyük işçiler ekonomik krize ve iktidar politikalarına vurgu yaparak genç işçiyi eleştirirken, genç işçi ise onlara hak vererek “Ekonomiyi televizyonlarda hep dört dörtlük gösteriyorlar ama hepsi yalan. Kimse geçinemiyor. Hele kirada olanların durumu çok kötü. Ama siz söyleyin kime oy vereceğiz?”dedi.

Eskiden birikim yapabildiğini söyleyen bir başka işçi ise “Şimdi bırak birikimi, ay sonunu zor getiriyorum. Herkesin borcu var. Gece gündüz Allah, din diyen biri şimdi niye mazlumun yanında değil?” diye tepki gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda Şireci, Boyar Kimya, Flament Tekstil gibi işyerlerinde iş bırakma eylemleri yaşanmış ve çeşitli kazanımlar sonucunda işçiler yeniden işbaşı yapmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.