Antalyalılar, Cumartesi Anneleri’nin yanında: Gazlarla, silahlarla direnişi engelleyemezsiniz

0 460
image_pdf

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği 700’üncü hafta eylemine yapılan polis saldırısı Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi

Gözaltında kaybedilen yakınlarının bulunması için Galatasaray Meydanı’nda 25 Ağustos Cumartesi günü 700. hafta eylemini gerçekleştiren Cumartesi Anneleri’ne yapılan polis saldırısı Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

23 yıldır gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve sorumluların yargılanması için Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştiren Cumartesi Anneleri, 25 Ağustos Cumartesi günü 700. hafta eylemlerini gerçekleştirdiği kendilerine destek için gelen milletvekilleri ve kitle örgütleri temsilcileriyle birlikte polis şiddetine maruz kalmış, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri yaşanan saldırı ve gözaltıları Attalos Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasıyla protesto etti.

Açıklamayı okuyan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Özürk, 23 yıldır ülkeyi yönetenlerin katliamların suç ortakları olduğunu ifade etti ve “Gazlarla, silahlarla gözaltılarla insanların omuz omuz durmasını engelleyebilirsiniz ama onurlu direnişleri hiçbir zaman engelleyemezsiniz. AKP iktidarı OHAL’i kaldırdığını söylüyorBuradan soruyoruz OHAL kalkmış mı fiili hale mi getirilmiştir?” dedi.

“Zulümle, şiddetle CumartesiAnneleri’ni ısrarından vazgeçireceğini sananlar yanıldıklarını göreceklerdir”diyen Öztürk şöyle devam etti:

Biz emek ve demokrasiden yana olanlar bu gidişe hayır diyoruz. Cumartesi Annelerine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. AKP iktidarına buradan sesleniyoruz. Demokratik yöntemlerle haklarını arayan, sesini duyurmaya çalışan, itiraz edenlerin insan olmaktan kaynaklı haklarını engelleyemezsin. Bu haklar ortaokul ders kitaplarında dahi yazan insani haklardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerde yer alan en temel haklardandır.

İnsanlık bir gün mutlaka bu barbarca saldırıları yargılayacaktır. Ve biz biliyoruz ki baskı şiddet ve zulümle hiçbir iktidar sürekli olamamıştır.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.