Annelerin eylemi 22’nci gününde: Tecrit sonlandırılmadan vazgeçmeyeceğiz

0 237
image_pdf

Açlık grevi ve ölüm orucundaki çocuklarına ses vermek için 22 gündür Koşuyolu Parkı’nda oturma eylemi gerçekleştiren tutuklu anneleri, avukatların İmralı’ya gidişini hatırlatarak, “Tecrit sonlandırılmayana kadar alanlardan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı karşısındaki eski un fabrikası önünde, İmralı tecridine karşı başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi gerçekleştiren tutuklu anneleri, eylemlerinin 22’nci gününü geride bıraktı. Yenişehir ilçesindeki PTT Şubesi’nde Adalet Bakanlığı’na faks gönderildikten sonra parkın önüne gelen tutuklu anneleri, polis ablukasıyla karşılaştı. Ardından anneler, yaklaşık bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Remziye Tosun ile HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri destek verdi. Oturma eyleminde alkış ve zılgıtlarla sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Direne direne kazanacağız”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” ve “Amed uyuma zindanlara sahip çık” sloganları atıldı.
‘ALANLARDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Ardından tutuklu anneleri, Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) binasına doğru yürüyüşe geçti. Çevrede bulunan yurttaşların alkışlarla desteklediği yürüyüş, TUAY-DER binası önünde son buldu. Anneler, burada kısa bir açıklama yaptı. Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 25 yıldır tutuklu bulunan Bakır Yüksekbağ’ın eşi Güler Yüksekbağ, aylardır siyasi tutukluların cezaevlerinde, annelerin ise dışarda mücadele ettiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının bugün İmralı Cezaevi’ne gittiğini hatırlatan Yüksekbağ, “Görüşmeler devam ediyor. İçeride olumlu bir görüşme olur tecrit kalkarsa, bizim direnişimiz de sonlanır. Eğer içerideki görüşmelerde olumlu bir sonuç alınmasa ve tecrit sonlandırılmazsa biz de alanlardan vazgeçmeyeceğiz. Geçenlerde Adalet Bakanlığı bir açıklama yaptı. O açıklamanın arkasında dursun ve kimse anneleri kandırmasın. Bizler çocuklarımızın mücadelesine sahip çıkacağız” dedi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.