Ankara’da hak talep eden sağlıkçılar kanlar içinde bırakıldı

0 237
image_pdf

SES üyelerinin hak talebi eylemine sert müdahalede bulunan polis, sendikacıları kanlar içinde baraktı. Sendika üyelerinin kafası ve gözü yarılırken, iki kişi gözaltına alındı.

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından “fiili hizmet süresi zammı, 3600 ek gösterge ve temel ücretimizin çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek düzeyde olması” talebiyle başlatılan kampanyaya ilişkin Abdi İpekçi Parkı’nda basın açıklaması yapılmak istendi. Abdi İpekçi Parkı’nda bir araya gelen emekçilerin etrafı çevik kuvvet polisleriyle çevrildi. Park’ta toplanmalarına izin verilmeyeceğini belirten polis, dağılmamaları takdirde müdahale edileceğini söyledi.
Valilik tarafından eyleme ilişkin izin alınmadığı ve eyleme izin verilmeyeceğini belirten polis, “Parktan çıkın yoksa müdahale edeceğiz” diye anons geçti. Polisler yapılan diyalog sırasında emekçilerin “hakkımız için buradayız. Eşbaşkanımız Valilikle görüşüyor o gelmeden dağılmayacağız” demesi üzerine polis biber gazı ve kalkanlarla emekçileri parktan çıkarmaya çalıştı. Yaşanan arbede de polisler SES Eşbaşkanı İbrahim Kara ve Halkevleri üyesi Furkan Bircan’ı darp ederek gözaltına aldı.
Bircan’ın darp sırasında kafasında yarıklar oluşurken, kanlar içinde Gazi Hastanesi’ne götürüldü. Tedavisi yapılan Bircan’ın, SES Eşbaşkanı Kara ile gözaltında tutulmaya devam ediyor.
İlk müdahalenin ardından emekçiler Abdi İpekçi Parkı’ndan yürüyüşle Kurtuluş Parkı’nda bulunan Çankaya Belediyesi Vedat Dalokay Nikah Salonu’nun önüne geldi. Alkış ve sloganlarla parka yürüyen emekçilere sonradan Türkiye’nin 81 ilinden gelen emekçilerde dahil oldu. Park’ta alkış ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla bekleyen emekçiler burada pankartlarını, dövizlerini ve taleplerinin yer aldığı beyaz önlükleri giydi.
Burada yapılan polis saldırısı kınanarak, emek mücadelesinin devam edeceği belirtildi. Polisler tarafından ablukaya alınan Kurtuluş Parkı’nda da emekçilerin durmasına izin verilmedi. Çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınan emekçilere, güvenlik şube amiri “Biz size burada açıklama yapın diye göndermedik. Salona geçin yoksa müdahale ederiz” şeklinde uyarılarını sürdürdü. Polisle yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından emekçiler, “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde Vedat Dalokay Nikah Salonu’na geçmeye başladı. Bu sırada polisin kalkanlarla emekçileri itmesi üzerine polise tepki gösteren bir kişi “Yeter ama alın bizi alın. Ne yapacaksınız. Faşizminiz yenilecek” demesi diğer emekçiler tarafından alkışlarla karşılandı.
Yaşanan gerginlik sırasında polis bir kez daha “içeri girmiyorsunuz demek” diyerek, emekçilere biber gazlarıyla müdahale etti. Salon girişi sırasında bekleyen emekçiler “Direne direne kazanacağız, Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla müdahaleyi kınadı.
Polis saldırısı sırasında “Her şey çok güzel olacak” pankartı asıldı. Yaşanan gerginliğin ardından salona giren emekçiler, burada hazırladıkları pankartları salona asarak, beyaz önlüklerini ve şapkalarını taktı. Hem Abdi İpekçi Parkı’nda hem de Kurtuluş Parkı’nda yapılan polis müdahalesi kınanarak, emek mücadelesinin devam edileceği belirtildi.
‘POLİS DEVLETİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’
İlk olarak söz alan SES Eşbaşkanı Gönül Erden, “Ülkenin polis devleti haline geldiğini bir kez daha bugün gördük. Yine kolluğun sözlerine, kolluğun müdahalesinden bir kez daha bu ülkenin polis devleti olduğunu gördük. Bu uygulamayı bir kez daha kınıyoruz. Her geçen gün oturdukları koltukları sallanıyor ki bu gün o korkularını bir kez daha gördük. Yan yana gelmemize dahi izin vermeden müdahale ettiler” diye konuştu.
Saldırıların kendilerine bir adım dahi geri adım attırmayacağını vurgulayan Erden, “Bugün Ankara’da sağlık ve sosyal emekçilerinin 3 temel talebini dile getirmek istedik. Kötüye giden çalışma koşullarımıza karşı haykırmak için bir araya geldik. Birinci talebimiz ihraç olan arkadaşlarımızın işe iade talebi, 3600 ek göster hakkımızın verilmesi ve yıpranma payı hakkımız için bir araya geldik” dedi.
Erden, sağlık emekçilerinin taleplerini sıraladıktan sonra mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
‘BU MÜCADELE ENGELLENEMEYECEK’
Ardından söz alan TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Bülent Nazım Yılmaz, “TTB’ye verilmek istenen ceza aslında tüm mücadele eden örgütlere verilen cezadır. TTB’nin barış talebine verilen ceza Türkiye’de barış, özgürlük mücadelesi veren tüm örgütlere ve halklara verilen cezadır. O yüzden biz bu cezanın yükünü ve ağırlığını taşımaya hazırız. En temel ve meşru hakların şiddetle bastırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Tek adam yönetimi ve onun baskı ve şiddet aracı haline gelen devletin bütün temel haklarımızı engellemeye ve meşru mücadelemizi engellemeye çalıştığı bir dönemde bu mücadele engellenemeyecek. Bu yönetimin meşrutiyeti bitmiştir. Önümüzde demokrasi, emek ve barış mücadelesi açısından önemli olanaklar bulunmaktadır” diye belirtti.
‘UMUT DALGA DALGA BÜYÜYOR’
KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen de, polis baskısını kınayarak, KHK’li seçilmişlere mazbata verilmediğini hatırlattı. Gezen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz KHK’liler olarak bizim seçme ve seçilme hakkımız sorgulanır hale getirildi ama onlar bilsinler ki biz bu örgütün militanları olarak hala yan yanayız. Hala vazgeçmedik bu da onlara dert olsun. Dalga dalga büyüyen umut bu salonlardan çıkacak. İş güvencesinin sağlandığı, herkesin haklarına kavuştuğu mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugün AKP-MHP ittifakının yenilebileceğini hep birlikte gördük. Onları o bataklığın içinde bırakıp yolumuza devam etmek boynumuzun borcu. Alanlarda sokaklarda umudu örgütleyeceğiz. Bu ülke eşit, özgür, herkesin barış içinde yaşaması, aydınlık yarınlar için halklar kazanacak. Emekçiler kazanacak bu gidişi durdurup, başka bir ülke kuracağız.”
EMEP Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Dağ da, yerel seçimler sonucunda tek adam rejiminin yenilebileceğini gösterdiğini belirtti. Dağ, “Tek adam tek parti iktidarı titreyerek beklemeli. Emekçiler, işçiler bir gün Ankara’ya başarının bayrağını dikecekler” dedi.
Yapılan konuşmalar sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşama Ses Ver” sloganlarıyla kesildi.
Sağlık emekçilerinin Vedat Dalokay Nikah Salonu’nda bekleyişi devam ediyor.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.