ABD: Ey Türkiye S-4OO’Mü F-35’Mi Tarafını Seç

0 236
image_pdf
  • ABD, Türkiye’ye ‘tarafını seç’ dedi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan alacağını açıkladığı S-400 füze sistemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

NATO’nun kuruluşunun 70’inci yıldönümü kutlamaları öncesi Washington’da Atlantik Konseyi’nin düzenlediği panelde konuşan Pence, “Türkiye tarihin en başarılı askeri ittifakında önemli bir ortak olarak kalmak mı yoksa ittifakımızı baltalayan pervasız kararlar vererek bu ortaklığın güvenliğini tehlikeye mi atmak istiyor? Türkiye buna karar vermeli.” dedi.

  • Türk tedarikçilerin de birçoğuna zarar verir.

Pence, devamla şu ifadelerde bulundu: “ABD’nin Patriot hava savunma sistemini sağlamasına rağmen Türkiye’nin S-400 alımı planına devam etmesi oldukça tedirgin edicidir. Türkiye eğer Rus S-400 satın alma işlemini tamamlarsa F-35 programından da çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Bu durum, Türkiye’nin sadece savunma kapasitesine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda programdaki Türk tedarikçilerin de birçoğuna zarar verir.”

Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi satın almasının NATO için büyük tehlike bir tehlike oluşturduğunu söyleyen Pence, “NATO müttefiklerimiz, rakiplerimizden ittifakın bütünlüğünü, uyumunu tehdit eden silahlar satın aldıklarında, biz de boş boş oturmayacağız” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.