9 günde 5 kez gözaltına alınan işçiler haklarını kazandılar

0 376
image_pdf

İnşaat-İş üyesi işçiler 9 gündür Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında eylemdeydi.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler ücretlerini, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ve ihbar tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle 9 gündür eylemdelerdi. Bugün yüklenici firma Taş Yapı ile bir görüşme yapan sendika yöneticileri ve işçiler bütün haklarını aldıklarını duyurdular. İnşaat-İş’n konuya ilişkin açıklaması şöyle:

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin (İPKM) denetiminde yapımı devam eden ve yüklenici firmanın TAŞYAPI olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde elektrik ustası olarak çalışan üyelerimizin gasbedilen hakları için başlattığımız direnişimiz 9. günde kazanımla sonuçlandı.

9 günde 5 kere gözaltına alındık, defalarca GBT sorgusuna çekildik, 4 arkadaşımıza 2 defa para cezası kesildi.

Bu günler içinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinin önünde sürdürdüğümüz direnişimizi işçi arkadaşlarımızın haklarının gasbedilmesinin birinci derecede sorumlusu olan TAŞYAPI’nın ortağı olduğu Kadıköy’deki Double Tree By Hilton Oteli ve Altnizade’deki genel merkez binasının da önüne taşıyarak sürdürdük.

Eylemlerimizin sayısını her gün arttırarak, işçinin emek gücünün karşılığı olan ücretinin gasbedilemeyeceğini, buna seyirci kalmayacağımızı vurguladık.

Bugün sabah TAŞYAPI’nın Altunizade’deki merkez binası önüne giderek bu kararlılığımızı yineleyen sendika yöneticilerimiz ve hakları gasbedilen işçi arkadaşlarımız, TAŞYAPI patronu tarafından görüşmeye çağrıldılar.

Her patronun yaptığı gibi TAŞYAPI patronunun da keskin bir işçi hakları savunucusu kesildiği görüşmede arkadaşlarımızın ödenmeyen tüm hakları ödendi.

İnşaat baronlarına işçinin tek bir kuruşunu bile gasbedemeyeceklerini, inşaat işçisine saygı göstermek zorunda olduklarını öğretmekteki ısrarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Haklarını alan işçiler kendilerini destekleyenlere sesli ‘teşekkür’ mesajı yaynladılar:

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.