70 ülkeye ihracat yapan fabrika üretimi durdurdu, işçiler grev kararı aldı

0 308
image_pdf
 Antep’te 70 ülkeye ihracat yapan 24 yıllık çikolata fabrikası, ekonomik krizden dolayı işçilerine ücretsiz izin vererek kapısına kilit vurdu. 3 aydır maaş alamayan işçiler, fabrika önünde eyleme başladı. Fabrika sahibi de devletten alacakları olduğunu söyledi.
Bölgenin sanayi kenti Antep’in Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikalar ekonomik krizden dolayı bir bir üretimi durdurarak kapılarına kilit vuruyor. Krizden etkilenen fabrikalardan biri de 24 yıllık geçmişe sahip olan Zümrüt Çikolata Gıda Sanayi. Fabrika, işçilerini ücretsiz izine göndererek üretimi durdurdu. Geçmiş yıllarda 250 işçi çalıştıran fabrika, son bir sene içerisinde kri dolayısıyla çalışan sayısını 100’e düşürürken, 2019 yılı içerisinde işçilerine hiç ödeme yapmadı. Fabrikanın üretimi durdurması üzerine ücretsiz izine gönderilen işçiler de grev kararı aldı.
Fabrikanın önünde bekleyişe geçen işçiler, haklarını alana kadar grev kararından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

‘SADAKA DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ’
İsmail Akdoğan, 19 yıldır fabrikada çalışıyor. Son bir yıldır maaşlarının sürekli gecikmeli ödendiğini dile getiren Akdoğan, “Son 1 aydır, fabrikada makinalar durdu. Yıllık izni olanlar izne gönderildi, olmayanlar da ücretsiz izne gönderildi. Mağdur ve perişan olduk. Şu anda hiçbirimiz çalışmıyor. Bazılarımızın evine ekmek götürecek parası bile yok. Patronlarla görüştük; bir iki hafta içinde Ocak ayı maaşımızı ödeyebileceklerini, tazminatlarımızı da ancak Mayıs ayında ödemeye başlayacaklarını söyledi. Biz her şeyden önce bu fabrikanın çalışmasından yanayız. Burası bölgede en çok üretim yapan bir firma idi. İşimiz gayet iyiydi; ama son bir yılda kötü oldu. Antep gibi sanayisi güçlü olan bir yerde böyle bir işsizliğin olması bizi şaşırtıyor. İşçiler olarak burada kimseden sadaka istemiyoruz, hakkımız olan ne ise, hukuk ne diyorsa onu istiyoruz” diye konuştu.
‘ÇOCUĞUM EVDE MAMASIZ VE SÜTSÜZ’
Fabrikanın 10 yıllık çalışanı Eyüp Çil de, üretimin durmasından dolayı büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirtti. 3 aydır maaş alamadıklarını kaydeden Çil, “Aldığım, asgari ücrettir. O da zaten zar zor yetiyor. Maaş alamadığım için çocuğum evde sütsüz ve mamasız kalıyor. Ev kirasını ödeyemiyorum. Ben de bu sebeplerden dolayı, buraya hakkımı aramaya geldim” dedi.
‘ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLADILAR’
6 yıldır fabrikada çalıştığını belirten Şaziye Türk de, arkadaşlarıyla eylem kararı aldıklarını dile getirerek, “Fabrika yöneticileri bize ‘Tazminat yok, toplu çıkış verdik’ dediler. Yani elimizi kolumuzu bağladılar. Şu anda başka bir yerde işe girme imkanımız da yok. 2 tane çocuğum evde. Kira, elektrik, su ve ısınma parası diğer masraflar… Bunları nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünüyorum. Hakkımızı alana kadar buradaki greve devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
FABRİKA SAHİBİ: DEVLETTEN ALACAĞIMIZ VAR 
Zümrüt Çikolata Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Memik Zencirci ise, 1995 yılında kurdukları firmanın yaklaşık 70 ülkeye ihracat yaptığı bilgisini verdi. Ülkedeki ekonomik krizden dolayı geçici bir sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Zencirci, “İşçilerin geciken maaşları var. Biz bunları 1-2 hafta içinde kendilerine ödeyeceğimizi söyledik; ancak onlar bize ‘hayır şu anda verin’ diyorlar. Yaklaşık 20 senedir bizim yanımızda çalışan işçilerimiz var. Kriz olmasaydı, 20 yıldır maaşlarını aksatmayan fabrika yönetimi bugün neden aksatsın. Biz bunları hak etmedik; ama tabi onlar da kendi açılarından bakıyorlar, bir şey diyemeyiz. Şu anda fabrika çalışmıyor, devletten alacaklarımız var. Alacaklarımızı aldığımızda tekrar çalışmaya başlayacağız” diye konuştu.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.