361. F Oturması: Mehmet Bayram Serbest Bırakılsın

0 252
image_pdf

Hapishanelerde hak ihlalleri ve tecrit uygulamaları her gün daha da ağırlaşmaktadır. Sürdürülen açlık grevleri mahpusların vücut bütünlüğünü bozacak ve sağlıklarında geriye dönülmez etkileri ortaya çıkacaktır. Açlık grevinde olan mahpusların talebi İmralı’da yazılı yasalara uyularak ağır tecride son verilmesidir. Bu talep gayet insani ve kabul edilebilir bir taleptir. İnsan hakları savunucuları olarak bizler tecrit işkencedir diyoruz ve bir an önce bu işkenceye son verilmesini istiyoruz.

Bu hafta 361. F Oturmasında Ağır hasta mahpus Mehmet Bayram’ın durumunu sizlerle paylaşacağız.
71 yaşında olan Mehmet Bayram 2017 yılında tutuklanmıştır. Önce Bandırma hapishanesine götürülen mahpus şuan Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır.

Gözaltında ve Bandırma hapishanesinde iken iki defa kalp krizi geçirmiştir. Şeker hastalığı nedeniyle böbrekleri etkilenmiş ve vücudunda şişlikler oluşmuştur. Hala hayati tehlikesi sürmektedir. Yüksek tansiyon hastalığı nedeniyle tutulmakta olduğu Akhisar T Tipi hapishanesinden hastaneye götürülürken, yürüme zorluğu çekmesi nedeniyle merdivenlerden yuvarlanarak vücudunun çeşitli yerlerinden yaralar almıştır. Vücudunda böbrek yetmezliği nedeniyle şişliklerin tedavisi için Nefroloji bölümü olan bir hastane de tetkiklerinin yapılması gerekiyor.
Kanser hastalığı nedeniyle Ankara Gazi Üniversitesi hastanesinde ameliyat edilmiş, tümör alınmıştır. Tümörün tekrarlama ihtimaline karşı altı ayda bir kontrol olması gerekmektedir. Hapishanede kaldığı süre içerisinde kontrolleri yapılmamıştır. Kurum müdürlüğüne, hastaneye gitmek için defalarca sevk dilekçesi vermesine rağmen götürülmemiştir. Kanser hastalığından dolayı hapishanede gerekli kontrolleri yapılamadığı için tümörün tekrarlanacağı kaygısı taşımaktadır.Ayrıca 20 yıldır yüksek tansiyon hastasıdır, hapishanede tansiyon aletine ulaşmada bile sorun yaşamaktadır. Tansiyon hastalığı nedeniyle geçmiş yıllarda kısmi felç geçirmiştir. Tansiyonu kontrol altına alınamamaktadır.

Mehmet Bayram 20 yıldır diyabet hastasıdır. Şeker hastalığının yan etkileri nedeniyle böbrek yetmezliği, göz ve kalpte sorunlar yaşamaktadır. Yemekten 20 dakika önce olması gereken iğneler yanına verilmediği için tedavisinde sıkıntılar yaşamakta günlük yaşamı eziyete dönüşmektedir. Kendisine ait olan şeker ölçüm cihazı ve inüsilin ilaçlarının yanına verilmesi gerektiği halde verilmemektedir. İlaç ve cihaza erişim zorluğu çekmektedir ve böbrekleri ile ilgili yakınmaları dikkate alınmadığı için durumu gittikçe ağırlaşmaktadır. Kalbinden daha önce anjiyo olmuş, üç damarında tıkanıklık tespit edilmiştir. Dışarıdayken ameliyat olması gerektiği söylenmiş ancak şartları uygun olmadığı için ameliyat olamamıştır. Göğüs bölgesinde ağrıları devam etmektedir ve kontrol talepleri ise karşılanmamaktadır.

Diyabetten kaynaklı olduğu düşünülen göz sorunu, boyun bölgesinde damar tıkanıklığı vardır. Ayrıca beyin cerrahi tarafından verilmiş raporları mevcuttur. Ciddi risk taşıdığından dolayı ameliyatı sakıncalı görülmüş; sabah ve akşam Nevratin ilacı kullanmaktadır.

Kanser,kalp, böbrek,şeker, yüksek tansiyon gibi pek çok kronik hastalığı olan ve ileri yaşı nedeniyle olumsuz hapishane koşullarından etkilenen Mehmet Bayram’ın halen hapishanede tutulması ölüme davetiye çıkarmaktır
Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak Mehmet Bayram nezdinde ağır hasta mahpusların tedavilerinin yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması ve serbest bırakılması için gerekli adımların atılmasını istiyoruz.

Mehmet Bayram Serbest Bırakılsın!
Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın!
Tedavi Haktır, Engellenemez!

İHD İSTANBUL ŞUBESİ HAPİSHANE KOMİSYONU

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.