Zonguldak’ta bir fabrikanın buhar kazanı patladı, 1 işçi yaşamını yitirdi: Belediye başkanı, patronu savundu

0 120
image_pdf

Zonguldak’ta bir fabrikanın buhar kazanı patladı, 1 işçi yaşamını yitirdi. AKP’li Belediye Başkanı patronu savunarak “Bizim de gurur duyduğumuz medarı iftarımız olan bir tesis” dedi

Zonguldak’ın Devrek ilçesi Çaydeğirmeni beldesinde Ayanoğlu Salyangoz fabrikasında buhar kazanının patlaması sonucu bir işçi yaşamını yitirdi. Mesai saati öncesi meydana gelmesi nedeniyle büyük bir faciaya dönüşmeyen patlamayla ilgili inceleme sürerken açıklama yapan AKP’li Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş patronu savunarak “Sahibi kurallara riayet eden, makinelerin sürekli bakımını yaptıran bir tesis. Bizim de gurur duyduğumuz medarı iftarımız olan bir tesis” dedi.

Patlamada 55 yaşındaki İşçi Bahattin Oruç yaşamını yitirdi. Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları sürerken, Devrek Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında cumhuriyet savcısı fabrikaya gelerek incelemede bulundu.

  • Mesai başlamadan önce meydana geldi

Fabrikanın kazan dairesinin tamamen kullanılamaz hale geldiği ve üretim bölümünde hasar oluştuğu görüldü. Çatı ve duvarlardan kopan taş ve demir parçalarının ise etrafa saçıldığı gözlendi. Patlamanın sabah erken saatlerde, mesai öncesi meydana gelmesi, 120 kişinin çalıştığı fabrikada olası facianın önüne geçti.

Tüm beldenin yanı sıra Devrek ilçesinden de hissedilen patlamayla ilgili bilgi veren Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, ilk belirlemelere göre patlamanın buhar kazanında meydana geldiğini söyledi. Cumhuriyet savcısı ve jandarma ekiplerinin fabrikadaki çalışmasının devam ettiğini belirten Gebeş, şunları söyledi: “Hepimize geçmiş olsun. Çaydeğirmeni beldemizde bu sabah saat 5.30 saatlerinde tahlisiz bir kaza oldu. Patlama sesiyle uyandık. Ben de yakın oturuyorum. Ardından jandarmamızla olay yerine geldik. Sağlık ekipleri ve savcımız da geldi. Patlamanın sebebi henüz belli olmamakla birlikte buhar kazanında bir patlama meydan gelmiş. Sebebi henüz nedir bilinmiyor” dedi.

  • Belediye başkanı: Medarı iftarımız olan bir tesis

İnceleme sonuçlanmadan fabrika patronunu savunan Gebeş, “Sahibi kurallara riayet eden, makinelerin sürekli bakımını yaptıran bir tesis. Bizim de gurur duyduğumuz medarı iftarımız olan bir tesis. Vefat eden arkadaşımız da bizim yakinen tanıdığımız bir arkadaşımızdı. Gerçekten çok vahim bir olay. Allah beterinden korusun. Allah böyle kazaları bir daha yaşatmasın. Rahmetlinin yakınlarına başsağlığı diliyorum, işyeri sahibine, beldemize ve ülkemize başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.