Zırhlı aracın arkasında sürüklenen Birlik’in dosyasında Savcıya göre fail yok!

0 47
image_pdf

Hacı Lokman Birlik’in cenazesi 2015 yılında zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendi. Üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hiç kimse yargılanmadı. Avukat Demir, savcıya göre olayın bir faili olmadığını söyledi

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde 3 Ekim 2015’te yaralı bir halde gözaltına alınıp infaz edilen Hacı Lokman Birlik’in (24) cansız bedeni, zırhlı polis aracına halatla bağlanarak sürüklendi. Birlik’in yerde sürüklenirken fotoğraf ve görüntüleri çekilerek sanal medyada servis edildi. Failleri hakkında açılan soruşturmada 6 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Birlik’in bedeninin bağlandığı zırhlı araçta telsizle konuşan dönemin Özel Hareket Şube Müdürü M.K ile 1’inci Sınıf Emniyet Müdürü E.R hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Soruşturma kapsamında sadece 4 polise kıdem durdurma cezası verildi.

Birlik’in annesi Nazire Birlik (73), oğlunu öldürenlerin cezalandırılmasını isterken, ailenin avukatı Ramazan Demir, soruşturma kapsamında tüm taleplerinin savcılık tarafından sonuçsuz bırakıldığını söyledi.

‘Onurlu bir mücadele için…’

Anne Birlik, “Gece saatlerinde çatışma sesleri duyduk. O an acaba kimin evi yandı diye iç geçirdim. Sabahın erken saatlerine kadar çatışma sürdü. Günün ağarmasıyla birlikte oğlum Hacı’nın hayatını kaybettiğini haberini aldım. O an evde bulunan herkes ağlamaya başladı. Ben de, ‘Kimse ağlamayacak diye hemen müdahale ettim.’ Hacı, halkı ve toprağı için bedel ödedi. Onurlu bir mücadelede yaşamını yitirdi” dedi.

İnsanlık dışı muamele

Oğluyla gurur duyduğunu dile getiren anne Birlik, “Oğlum bütün insanları seviyordu. Çok naif bir kişiliği vardı. Bir kurban bayramında doğdu, yine kurban bayramında yaşamını yitirdi. Hacı’nın sadece benim oğlum olduğunu düşünüyordum. Fakat yaşamını yitirdiğinde gelen insanlardan anladım ki; Hacı sadece benim değil, bu halkın çocuğuydu” diye konuştu. Oğlunun bedeninin insanlık dışı bir şekilde yerlerde sürüklendiğini hatırlatan Birlik, Kürtlere birlik çağırısında bulundu.

Savcılara göre fail yok

Açılan soruşturmanın akıbetine ilişkin konuşan ailenin avukatı Ramazan Demir de dosya kapsamında yaptıkları tüm taleplerin savcılık tarafından sonuçsuz bırakıldığını söyledi. Adli makamların failin tespiti gibi bir amaçlarının olmadığını belirten Demir, savcılara göre olayın bir failinin olmadığını ifade etti. Demir, ayrıca sadece ölüm sonrası cenazeye yapılanlara ilişkin çekilen görüntünün kim tarafından çekilip paylaşıldığına ilişkin araştırma yapıldığını, ölümün kendisi ve cenazeye yapılanlarla ilgili henüz bir soruşturma dosyasının olmadığını kaydetti.

AYM’ye başvuru

Etkili bir soruşturmanın yürütülmesi ve faillerin tespit edilmesi için defalarca talepte bulunduklarını hatırlatan Demir, şöyle devam etti: “Ancak gelinen aşamada hiçbir savcının ne Birlik’in ölümünün hukuka uygunluğu ne de cenazesine yapılanlarla ilgili bir derdi ve kaygısı yok. Savcılar cenazeye yapılanlarda bir yanlışlık görmüyor olacak ki hiçbir araştırma ve inceleme yapmadı. Savcılık soruşturmasının esas odak noktası cenazenin sürüklenmesine ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıdır.”

Savcılığın tam olarak hangi konuda soruşturma yürüttüğünün dosyaya yansımadığını sözlerine ekleyen avukat Demir, “Birlik’in ölüm şekli ve sonrasında bedenine yapılanlarla ilgili aradan geçen süreye rağmen savcılık tarafından herhangi bir soruşturma işlemi yapılmadı. Savcılığın yürüttüğü soruşturmanın etkili olmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptık” diye konuştu.

MA / Ömer Akın – Zeynep Durgut

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.